цистична фиброза

Одобрени дополнителни 100 милиони денари за лекот Трикафта за пациентите со цистична фиброза

Read more
filter

НЛБ Банка, една година патронство над пациентите со цистична фиброза

Пред една година, токму на 21 ноември кога се одбележува европскиот ден на пациентите со цистична фиброза, НЛБ Банка стана „патрон“ на Асоцијацијата за цистична фиброза, заштитник и поддржувач на пациентите, а под споменатото патронство Ба
Read more
play_arrow

Ценкањето кај Бесими донесе лек за уште 18 пациенти со цистична фиброза, болните го бараат за сите

Делумно задоволни од средбата во Министерството за финансии вчера излегоа претставниците на Асоцијацијата за цистична фиброза, кои преговараа за набавка на лекот „трикафта“ за сите пациентите, а пред Министерство
Read more

Пациентите ќе излезат на протест ако не им се одговори кога ќе биде набавен лекот „трикафта“

Read more

Асоцијацијата за цистична фиброза се оградува од Пехчевски, тој го прозива претседателот

Асоцијацијата за цистична фиброза се огради од ставот на Игор Пехчевски, пациент со цистична фиброза,
Read more

Пациентите со цистична фиброза најавуваат нов протест: работите не течат како што ветија, нема напредок за набавка на лекот

Read more

Завршени сите административни процедури за итна набавка на „трикафта“

Read more
play_arrow

Ковачевски: Преземени се сите чекори за набавка на трикафта, нема да чекам бирократски процедури

Немам намера да чекам низ бирократските лавиринти за да се преземе нешто, туку уште утрово се преземени конкретни чекори и решив веднаш да се одвојат финансиски средства од Фондот за здравствено осигурување за најкритичните болни од цистич
Read more

Сали: Министерството за здравство не е најодговорно за смртта на пациентот со цистична фиброза

Министерството за здравство не би било најодговорната институција за смртта на пациентот со цистична фиброза, кој не дочека набавка на лекот трикафта, рече ресорниот министер Беким Сали.
Read more

Почина пациент со цистична фиброза чекајќи државата да му обезбеди лек

Асоцијацијата за цистична фиброза соопшти дека денес изгуби еден свој соборец, кој „до последен здив веруваше дека ќе ја дочека новата терапија со Трикафта“.
Read more

Пациентите со цистична фиброза утре излегуваат на протест пред Владата

Read more

Протест на Асоцијацијата за цистична фиброза: Пациентите немаат време да чекаат терапија

Read more
реклама

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more