COVID-19

КОРОНА симптом: Губењето на осетот за мирис е различно отколку кога сте настинати

Губење на осетот за мирис е еден од симптомите дека сте заразени со новиот коронавирус, но се разликува од тоа кога сте лошо настинати или болни од грип, велат европските експерти кои ги проучуваа искуствата на пациентите.
Read more

Што значи безбеден секс во време на пандемија во Македонија?

Држењето безбедна дистанца е една од основните мерки за заштита од заразување со вирусот SARS-CoV-2 што ја предизвикува болеста COVID-19.
Read more

Вакцината нема да биде семоќна, маски ќе носиме со години

Постојат големи шанси првите вакцини против коронавирусот да бидат одобрени за масовна употреба до крајот на годината.
Read more

Швајцарија: 17.440 новозаразени, 37 починати во еден викенд

Бројот на нови случаи на коронавирус во Швајцарија се зголеми за 17.440 за време на викендот, покажуваат податоците објавени денес од здравствените власти на таа земја.
Read more

Србија се подготвува за најлошото КОВИД сценарио

Во привремената КОВИД болница во Белградската арена се сместени првите пациенти, изјави српскиот министер за здравство Златибор Лончар по состанокот со директорите на КОВИД болниците.
Read more

Седум предмети преку кои е најголема шансата да се заразите со корона

Примарниот начин на кој се пренесува SARS-Cov-2 вирусот е преку капки по пат на кашлање и кивање. Меѓутоа, вирусот може да преживее одредено време и на различни места.
Read more

Нов експеримент: Оние маски кои најчесто ги носиме, најмалку штитат

Јапонски истражувачи докажаа дека маските можат да заштитат од честички на коронавирусот во воздухот, но дури ни маски од професионален квалитет не можат целосно да го елиминираат ризикот од зараза.
Read more

Коронавирусот може да преживее на кожата до девет часа

Коронавирусот е активен на човечка кожа и до девет часа, петпати подолго од вирусот на грип, утврдија јапонски научници, а нивното откритие повторно укажува на потреба за често миење раце, со цел што е можно поефикасна борба против пандеми
Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 41.734.115 лица. Од последици од COVID-19 починале 1.139.638 пациенти, а оздравеле 31.059.565 луѓе.
Read more

Кој е најмногу изложен на ризик од „долгорочен КОВИД“?

Возраста и широкиот спектар на првични симптоми го зголемуваат ризикот од „долгорочен КОВИД“, тврдат научниците.
Read more

КОРОНА кризата врие во цел регион: Каде е најлошо?

Бројот на новозаразени со коронавирусот е зголемен во сите земји од регионот.
Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 41.272.150 лица. Од последици од COVID-19 починале 1.132.528 пациенти, а оздравеле 30.771.960 луѓе.
Read more
реклама

Хороскопски знаци кои важат за најдобри во секс

Read more

Шест ритуали што жените задолжително ги прават пред да имаат секс

Read more

Видео од деветгодишниот Хабиб во борба со мечка го одушеви интернетот

Read more

Вакцината нема да биде семоќна, маски ќе носиме со години

Read more