COVID-19

play_arrow

Вухан има изложба посветена на битката со COVID-19

Како што се наближува годишнината од локдаунот во Вухан, главниот град на провинцијата Хубеи, жителите на градот можат да посетат изложба посветена на триумфот над пандемијата со коронавирусот.
Read more

Прв полициски час во Холандија по Втората светска војна

Холандската Влада најави воведување на полициски час од задутре, во обид да го спречи ширењето на новиот вид на коронавирус во земјата.
Read more

Кога COVID-19 ќе стане лесна болест како настинка?

Нова студија на американски научници предвидува дека SARS-CoV-2, вирусот што предизвикува COVID-19, со тек на време ќе стане помалку заразен и ќе се појави сезонски, заедно со други патогени од семејството на коро
Read more

Повеќе од 95 милиони луѓе во светот се заразени со COVID-19

Бројот на заразени со COVID-19 во светот се искачи над 95 милиони, а од последици од болеста починаа 2.034.623 луѓе, додека оздравени се приближно 68 милиони.
Read more
play_arrow

Белите дробови кај луѓето кои прележале корона изгледаат полошо отколку кај пушачите

Дури и по една година од борбата со смртоносниот вирус SARS-CoV-2, сè уште има многу работи кои треба да ги дознаеме за болеста COVID-19 и долготрајните ефекти по здравјето на луѓето кои ќе ја прележат.
Read more

Луѓето кои прележаа COVID-19 се заштитени од повторно заразување, но може да заразуваат други

Нова британска студија тврди дека луѓето кои имале коронавирус се заштитени од повторно заразување исто како и оние кои примиле вакцина.
Read more

МЗ: „Ивермектин“ се издава само со рецепт, да не се пие на своја рака

Министерството за здравство информира дека стручниот колегиум за ЈЗУ Универзитетска клиника за пулмологија и алергологија и COVID-19 центрите при интернистичкиот блок, изготви мислење за употребата на лекот „иверм
Read more

Кинеската вакцина е ефикасна само 50,4%

Според последните резултати, утврдено е дека вакцината против коронавирус што ја разви кинески Sinovac Biotech е ефикасна само 50,4%.
Read more

Прв случај на зараза со коронавирус кај горили

Повеќе горили во зоолошката градина во Сан Диего во Калифорнија се заразиле со коронавирус и покажуваат симптоми на болеста, вклучувајќи и кашлица.
Read more

Асимптоматските пациенти се одговорни за 50% од заразените со COVID-19

Американски научници открија дека најмалку 50 проценти од инфекциите со COVID-19 биле пренесени од пациенти без симптоми на болеста, објави стручното списание Journal of the American Medical Association.
Read more

Останува задолжителниот ПЦР тест за влез во Србија

Белград, 11 јануари 2021 (МИА) – Кризниот штаб на српската Влада за борба против коронавирусот денеска одлучи сите постојни мерки да останат на сила и понатаму, бидејќи е оценето дека тие даваат резултати, јави до
Read more

Кан: Вирусот во Лондон е надвор од контрола

Лондон, 8 јануари 2021 (МИА) – Градоначалникот на Лондон, Садик Кан, денеска изјави дека COVID-19 е „надвор од контрола“ во главниот град на Велика Британија.
Read more
реклама

Прилог за изградбата на Треска од 1978 година

Read more

Девојче почина поради предизвик на TikTok, започната истрага во Италија

Read more

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Read more

Еден човек го има добитното лото ливче од 1 милијарда долари во САД

Read more