црна дупка

Ново важно откритие за црните дупки: Ова чудовиште навистина се врти!

Астрономите за прв пат фатија директен доказ за црна дупка која се врти.
Read more

Црна дупка првпат „фатена“ како исфрла огромен млаз

Откако ја видовме првата фотографија од црна дупка во историјата во 2019 година, сега имаме можност за прв пат да го набљудуваме овој космички феномен во малку поинакво расположение - кога исфрла моќен прилив на
Read more

Науката е на чекор до решавање на Парадоксот на Хокинг

Информацискиот парадокс на црните дупки поставен од Стивен Хокинг ѝ задава главоболки на научната заедница повеќе од половина век и доведе во прашање некои од основните закони на физиката.
Read more

Ајнштајн бил во право за црните дупки

Астрономи од Универзитетот Стенфорд и од други земји за првпат успеаја да погледнат зад црна дупка и така докажаа дека Алберт Ајнштајн бил во право за тоа како се однесуваат овие мистериозни вселенски појави.
Read more

Белите точки на оваа фотографија не се ѕвезди, туку супермасивни црни дупки

Оваа фотографија можеби ви изгледа како прилично нормална слика на ноќното небо, но она што го гледате е многу попосебно од блескавите ѕвезди.
Read more
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more