ЦУК

Благодарници и подароци за храбрите пилоти од Србија, Хрватска, Словенија, Романија и Црна Гора кои ни помагаат во гасење на пожарите

Благодарници и подароци добија храбрите пилоти од регионот кои ни помагаат при гасење на пожарите.
Read more

ЦУК: Oд рани зори се гасат пожари по земја и со воздухопловна поддршка од сите летала што се на располагање

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека во последното деноноќие имаше вкупно 24 пожари на отворено.
Read more
play_arrow

Ангелов: Исклучително тешко е да се воспостави контрола врз пожарот на Серта, воздухоплови не летаат поради огромен чад

Воспоставувањето на контрола врз пожарот на планината Серта е исклучително тешко, гори покрај самиот пат, силите се исцрпени на повеќе места, ефектот од леталата беше добар.
Read more

Активни се 9 пожари, во изминатото деноноќие имаше 26 пожари на отворено

Центарот за управување со кризи (ЦУК)  соопшти дека во последното деноноќие имало 26 пожари на отворено, како и дека 9 од нив се сè уште активни, а се гасат и од земја и од воздух.
Read more

ЦУК: 13 пожари на отворено, еден сè уште се води како активен

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека имало вкупно 2 513 повици на Единствениот повикувачки број за итни случаи 112 во ЦУК, во последното деноноќие.
Read more

Извлечена e екипата на Брзата помош која беше заглавена во лифт, имаат повреди

ЦУК информира дека е извлечена екипата на Брзата помош која беше заглавена во лифт на зграда во скопска Кисела Вода.
Read more

ЦУК: 15 пожари гореле на отворено низ Македонија

Центарот за управување со кризи информира дека имало вкупно 2.072 повици на Единствениот повикувачки број за итни случаи 112 во ЦУК во последното деноноќие, од коишто „реални“ повици биле 64,43%, а 35,57% биле за
Read more

Сè повеќе повици за присуство на змии во Македонија, ЦУК со апел за внимателно движење во природа

На секои неколку дена има пријава за змии и во населени места.
Read more
play_arrow

Ангелов бара кружен тек кај збунувачката крстосница со чести сообраќајки во Аеродром

Центарот за управување со кризи, по барање на граѓани, поднесе иницијатива да се изгради кружен тек или итно да се постават семафори на крстосницата на бул. „Васко Карангелески“ во населбата Аеродром.
Read more

Тешки бетонски блокови пред паѓање висат од тераса спроти Владата, предупредува ЦУК

Тешки бетонски блокови пред паѓање висат од тераса и се опасност за минувачите по тротоарот на булеварот „Илинден“ во центарот на Скопје, спроти Владата.
Read more

Девет пожари на отворено во изминатото деноноќие, дел од нив во Ѓорче Петров, Сарај и Гази Баба

Девет пожари на отворено се регистрирани во последното деноноќие и сите се изгаснати, соопшти утрово Центарот за управување со кризи.
Read more
play_arrow

ЦУК: Падна потпорниот ѕид кај Детската клиника во Клиничкиот центар

Во ноември 2022 до ЦУК стигнале пријави од неколку граѓани, кои пријавиле дека потпорниот ѕид на улицата што минува веднаш до Клиничкиот центар „Мајка Тереза“, над Клиниката за детски болести, е во лоша состојба, тој е накосен и постои опа
Read more
реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more