Данска

Како Косово ќе го реши проблемот на Данска со преполните затвори?

Косовскиот парламент вчера го одобри предлог-законот за издавање на дел од затворскиот простор на Данска.
Read more

Најлошата еколошка катастрофа во историјата на Данска: Се движи свлечиште со тони ѓубре

Луѓето во данското село Олст живеат во страв дека нивните домови ќе бидат затрупани од свлечиште со загадено тло во една од најлошите еколошки катастрофи во историјата на Данска, пишува The Guardian.
Read more

Во Данска откриена острица со натпис стар речиси 2000 години

Археолози во Данска открија мала кама со рунски симболи стара речиси два милениуми, соопшти музејот, опишувајќи го како значајно откритие во разбирањето на човечката историја на регионот.
Read more

Дански пратеник призна дека е во врска со 15-годишно девојче

28-годишниот Мајк Вила Фонсека, пратеник во данскиот парламент, во интервју за TV 2 призна дека е во врска со 15-годишно девојче.
Read more
filter

Топ 10 најстари државни знамиња во светот

Дали сте знаеле дека во топ десетте најстари знамиња во светот има дури 4 јужноамерикански земји? Останатите се 5 европски, а има и една азиска.
Read more
play_arrow

Данска ја победи Франција и трет пат по ред стана ракометен светски шампион

Ракометарите на Данска ја одбранија титулата светски шампион откако синоќа во финалето одиграно во Стокхолм ја совладаа Франција со 34:29.
Read more

Социјалдемократите се најмоќна политичка сила во Данска, но мнозинството за влада е тенко

Социјалдемократите предводени од премиерката Мете Фредериксен повторно ќе бидат најмоќна политичка сила во Данска, покажуваат првите излезни анкети по парламентарните избори.
Read more

Истекувањето гас од Северен поток било предизвикано од силни експлозии, тврди Данска

Прелиминарната истрага за оштетувањето на двата гасоводи „Северен поток“ во данскиот дел на Балтичко Море покажа дека истекувањето било предизвикано од „силни експлозии“, се вели во соопштението на полицијата во Копенхаген.
Read more
play_arrow

Бебињата во Данска спијат надвор, не им смета ни дожд, ни снег

Во скандинавските земји вообичаено е додека родителите пијат кафе во кафуле, детските колички со бебиња да ги остават надвор. Една мајка од Данска во вирално видео на TikTok објасни зошто е така.
Read more

Шокирани и збунети: Данската кралица им ги одзеде титулите на 4 внуци

Данската кралица Маргрета, која по смртта на Елизабета Втора е единствената владејачка кралица во Европа, ги одзеде титулите на 4 од нејзините 8 внуци, соопштија од палатата.
Read more

Данска донира 2 милиона вакцини AstraZeneca на Западен Балкан

Данската Влада намени милион дози вакцини, по 250.000 дози како донација за Северна Македонија, Босна и Херцеговина, Албанија и Косово, како и уште милион дози вакцина AstraZeneca за меѓународниот механизам за дистрибуција на вакцините КОВАКС,
Read more
play_arrow

Колку се слични данскиот и норвешкиот јазик?

И двата јазика се дел од скандинавската група на јазици и делуваат навистина слично. Но, колку навистина имаат сличности?
Read more
реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more