деца

Експеримент: Психолози им ги одзеле телефоните на децата 8 часа и се шокирале од нивното однесување

Во 2013 година, детскиот психолог од Санкт Петербург, Екатерина Мурашова, спровела многу интересен експеримент.
Read more

Пет знаци откриваат дека детето сѐ уште не е подготвено за брат или сестра

Родителите често се прашуваат кога е вистинското време за второ дете, но да се води сметка и другите членови на семејството дали се подготвени за принова.
Read more

Сѐ повеќе деца стануваат насилници - промената може да се направи само дома, препорачуваат психолозите

Многу примери во Тетово укажуваат на тоа дека деца на помала возраст стануваат насилници и имаат проблеми со законот, а институциите постапуваат со нив како со сторители на кривични дела.
Read more

Зошто да избегнувате на детето да му дозволувате да јаде пред ТВ?

Деца што гледаат телевизија додека ги јадат своите оброци е вообичаена глетка во многу домови, а можеби сте забележале и родители како ги ранат децата додека тие си играат со мобилен или таблет.
Read more

Децата кои читаат печатени книги се поуспешни од оние кои читаат е-книги

Читањето електронски книги не е толку ефикасно како класичните печатени книги што, на пример, ги позајмуваме од библиотеките, посочува ново истражување на Организацијата за економска соработка и развој – ОЕЦД, кое опфатило 600.000 деца на
Read more

Грешки кои бабите и дедовците често ги прават, а не смеат

Родителите се тие кои ги дисциплинираат децата, а бабите и дедовците се тука за да ги разгалат. Колку пати досега сте ја слушнале оваа реченица? Дали е навистина така?
Read more

Децата треба да јадат со отворена уста и со раце, тврдат научниците

Според најновите сознанија, научниците препорачуваат дека децата треба да јадат со отворена уста, пишува The Sun.
Read more
filter

Како изгледа денес детето од најшокантната фотографиja во Африка

Една од највпечатливите фотографии од Африка е онаа на која хуманитарка му дава вода на гладното мало момче кое едвај стои на нозе.
Read more

Што влијае на висината која детето конечно ќе ја достигне кога ќе порасне?

Се проценува дека дури 80% од конечната висина на детето е од генетска природа, што значи дека во голема мера е одредена уште пред да се роди.
Read more

Децата не кажуваат дека се анксиозни, но тоа го покажуваат

Студија објавена во Институтот Child Mind покажа дека 10% од 30.000 испитани деца до 18 години во животот искусиле некој вид анксиозно нарушување.
Read more

Петте најчести погрешни митови за децата-единци

Децата кои се без брат или сестра најчесто се етикетирани како вообразени, себични и разгалени, како целиот свет да се врти околу нив, но тоа не е вистина.
Read more

Што родителите никако не смеат да изговорат еден за друг пред децата?

Децата гледаат и слушаат многу повеќе од тоа што родителите понекогаш се свесни.
Read more
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Како се снимаше Lord of the Rings

Read more