депонија

Герасимовски: Расчистена е дивата депонија спроти Католичка црква

Општинските служби ја расчистија депонијата во напуштениот објект во Капиштец спроти Католичката црква.
Read more
filter

Кисела Вода ја чисти огромната депонија во Бара, досега исчистени преку 70 депонии

Огромна дива депонија создадена од неодговорни граѓани се чисти денес во местото викано Бара во Општина Кисела Вода.
Read more

На депонија во Визбегово фатени камиони како истураат токсичен смет и градежен отпад

Сакам да ја известам целата македонска јавност дека ставивме крај на уште една дива депонија на територијата на град Скопје, депонија што со децении ги труе скопјани, информира градоначалничката Данела Арсовска.
Read more

Во Шведска изби најголемиот еколошки скандал во последните 50 години, обвинети се 11 лица

Единаесет луѓе поврзани со компанијата за управување со отпад Think Pink се обвинети за еколошки злосторства во најголемиот еколошки скандал во Шведска во последните 50 години.
Read more
filter

Ќе ја исчисти ли некој депонијата пред Џевахир?

Откако пред некој ден ЈП „Комунална хигиена“ - Скопје се пофали дека само за време на изминатиот викенд исчистиле приближно 150 кубни метри отп
Read more

Отстранети 150 кубни метри отпад од диви депонии во текот на викендот

Во текот на изминатиот викенд, екипите на ЈП „Комунална хигиена“- Скопје подигнаа приближно 150 кубни метри неправилно одложен отпад од јавни и сообраќајни површини во скопските општини Карпош, Ѓорче Петров, Чаир, Аеродром, Центар и Бутел.
Read more

Постојано никнуваат нови диви депонии во скопската општина Аеродром

Политичката партија Левица преку социјалните мрежи повторно ја алармираше јавноста за формирање на нелегални депонии на територијата на скопската општина Аеродром.
Read more
filter

Депонијата која сама се претвори во шума

Една компанија за производство на сокови фрлила тони отпад од употребени портокали, а деценија и пол подоцна депонијата се претворила во зеленило.
Read more
filter

Како човекот ја уништува природата

Read more
filter

Превој Ѓавато - симбол на македонската некултура

Некогаш убавото место за пауза помеѓу Битола и Преспа, каде што патниците се разладувале со ладна и чиста изворска вода, денес плива во ѓубре, а никој не мрда со прст за да се исчисти.
Read more

Герила Акција „Стоп за фрлање храна“

„Стоп за фрлање храна“ е насловот на герила акцијата што денеска ја организира граѓанската организација „Банка за храна“ пред влезот на депонијата Дрисла.
Read more

Нуредини: За менаџирање со отпадот веќе има проект планови, но тоа е комплексен и скап процес

Идејата е да се намали бројот на депониите и количината која се исфрла како отпад во истите. Во однос на отпадот, како држава имаме веќе проект планови, но тоа е комплексен и скап процес.
Read more
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more