ДИК

ДИК за денешното прегласување: Се одвиваше непречено, без пријавени нерегуларности

Денес заврши прегласувањето на болните и немоќни лица, лицата кои издржуваат казна затвор и лицата сместени во центрите за вонсемејна грижа, а кои припаѓаат на избирачките места каде што се поништи гласањето за парламентарните избори спров
Read more

ДИК ги соопшти местата на кои ќе се прегласува на 22 мај

Државната изборна комисија (ДИК) вчера, на 105-тата седница, едногласно го усвои предлогот да се повтори гласањето во Изборната единица (ИЕ) 5 на избирачките места 1470/1 и 1470 во Општина Долнени, 1.194 и 1.202 во Општина Крушево, 1844 во
Read more

ДИК ги усвои приговорите за 7 избирачки места

Државната изборна комисија (ДИК) објави дека усвоила приговори за 7 избирачки места.
Read more

Силјановска-Давкова на нејзиниот роденден го доби Уверението за претседател

Read more
play_arrow

ДИК: Ќе се избере претседател, излезноста надмина 40%

На прес-конференцијата во 17:30 часот Државната изборна комисија информираше дека на претседателските избори е надминат потребниот цензус од 40%, што значи дека изборите ќе бидат успешни.
Read more

ДИК: До 13 часот за претседател гласале 302.158, на парламентарни 312.070 граѓани

До 13 часот пристигнати се податоци за излезеност на гласачите за претседателските избори од 2.472 избирачки места. Од вкупно запишани 1.261.526 гласачи на овие избирачки места, гласале 302.158 односно 23,95%.
Read more

Даштевски: Нема бојкот, сите што излегле на парламентарни, гласале и за претседател

Нема бојкот на претседателските избори, сите што излегле на парламентарни, гласале и за претседател, вели претседателот на ДИК, Александар Даштевски.
Read more

ДИК објави упатство за гласање на претседателските избори

Read more
play_arrow

Познат редоследот на претседателските кандидати на гласачкото ливче: Пендаровски прв, Димитриевски последен

Државната изборна комисија денеска ги констатира редните броеви на претседателските кандидати на изборното ливче.
Read more

Во ДИК утре жрепка за утврдување на редоследот на претседателски кандидати

Read more

Над 1.000 потписи имаат Османи, Ванковска и Димитриевски, ДИК од утре еднаш дневно ќе известува за собраните потписи

Државната изборна комисија на својата веб страна, од утре секојдневно ќе информира за бројот на собрани потписи за секој од подносителите на иницијатива за кандидат за Претседател на Република Северна Македонија.
Read more

Истражување на Левица: Дури 80% од подрачните канцеларии на ДИК не работат

По континуирани поплаки од страна на граѓани дека подрачните канцеларии на ДИК во тек на работни денови од 8:30 до 16:30 не се отворени и дека телефонските броеви кои што се објавени на страната на ДИК за контакт со граѓаните или се исклуч
Read more
реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more