диносаурус

play_arrow

Во Чиле откопан фосил на диносаурус со сочувани ембриони

Научници во Чиле успешно го откопаа еден од најцелосните фосили на ихтиосаурус во светот, со недопрени ембриони, од глечерот Тиндал во областа Патагонијa, пренесе Reuters.
Read more

Откриен е нов вид на диносаурус – можел да улови плен поголем од себе

Палеонтолози во Аргентина открија нов вид на диносаурус кој веројатно имал толку слаби раце што тираносаурус рекс би изгледал како Попај во споредба со него.
Read more

Остатоци од многу редок вид диносаурус откриени во Бразил

Во Бразил се откриени остатоци од двоножен диносаурус без заби, кој живеел пред околу 70 милиони години, соопштија вчера истражувачите, нарекувајќи го „многу ретко“ откритие.
Read more
play_arrow

Научници пронајдоа нов вид диносауруси, најголем досега во Австралија

Научници во Австралија класифицираа нов вид диносауруси, најголем пронајден досега на овој континент.
Read more
play_arrow

Тираносаурус Рекс се движел изненадувачки бавно, покажа ново истражување

Тираносаурус Рекс бил опасен ловец кој се хранел со други диносауруси, но кога станува збор за движењето, изгледа дека имал полежерен пристап.
Read more
реклама

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more