диносауруси

play_arrow

Како изумреле диносаурусите според теоретичарите на рамна Земја?

Теоријата дека Земјата е рамна е одамна застарена и научно побиена, но сепак ден денес има луѓе што веруваат дека нашата планета навистина е рамна.
Read more

175 години мислеле дека е минерал - кустос открил необична тајна

Во текот на XIX век во Индија била откриена тркалезна сфера со дијаметар од 15 см, во чиј центар се наоѓал агат. Кратко потоа била категоризирана и поднесена во Природонаучниот музеј на Обединетото Кралство.
Read more

Откриен нов вид птеросаурус со 480 заби со куки

Новооткриен вид летечки рептил има карактеристика што досега не е забележана кај птеросаурусите.
Read more

Диносаурусите биле во нивното „златно доба“ кога ги збришал астероидот

Ерата на диносаурусите заврши со катаклизма еден пролетен ден пред 66 милиони години, кога астероид широк 12 километри удри на полуостровот Јукатан во Мексико, предизвикувајќи изумирање на овие извонредни ѕверови
Read more
play_arrow

Еко-борци се залепија за диносаурус во Виена

Изведбата во музејот во Виена треба да ги убеди властите да воведат ограничување на брзината од 100 км/ч на автопатите.
Read more

Диносаурусите можеби изумреле долго пред фаталниот астероид да удри во Земјата

Додека научниците генерално веруваат дека голем астероид кој ја погодил Земјата пред речиси 66 милиони години придонел за глобалното истребување на диносаурусите, ново истражување од Кина сега покажува дека праисторискиот предатор можеби в
Read more

Научниците со ново дино откритие: Фосил стар 230 милиони години ја решава мистеријата?

Фосил стар 230 милиони години пронајден во Зимбабве за време на ископувањето во 2019 година претставува предок на сауропод кој ќе им овозможи на научниците да откријат како диносаурусите еволуирале и се ширеле низ нашата планета.<
Read more

Во Португалија откопан можеби најголемиот некогаш откриен скелет од диносаурус во Европа

Остатоците на можеби најголемиот диносаурус некогаш откриен во Европа се откопани во португалска градина. Фосилизиран скелет на сауропод беше откриен во централниот град Помбал во 2017 година.
Read more

Зошто на Земјата повеќе не живеат џиновски животни?

Порано на планетата Земја шетале, летале и пливале огромни животни, но денес, со исклучок на синиот кит, речиси и да нема животни што може да се споредат со праисториските видови.
Read more

Пронајден првиот фосил од диносаурус директно поврзан со кобниот удар на астероид

Во американската сојузна држава Северна Дакота, на местото Танис, е пронајдена фосилизирана нога од диносаурус, на која е зачувана дури и кожата.
Read more

Астероидот кој ги уби диносаурусите удрил во Земјата во пролет

Астероид, кој ги уби речиси сите диносауруси пред 66 милиони години, удрил во Земјата во пролет, заклучи меѓународен тим на научници.  
Read more

Откриен првиот диносаурус кој страдал од респираторна инфекција

„Ваквите примероци можат да помогнат да се расветли какви видови болести ги мачеле диносаурусите пред милиони години“.
Read more
реклама

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more