диносауруси

Редок диносаурус се продава на аукција во Париз, цената се очекува да надмине милион евра

Речиси комплетен скелет од диносаурус ќе се најде на аукција во Париз следниот месец. Камптосаурусот стар 150 милиони години бил откриен во 90-тите во американската држава Вајоминг.
Read more
filter

Редок фосил на диносаурус во јајце пронајден во Кина

Во Кина е пронајден фосил од диносаурус стар 70 милиони години. Специфичен е по тоа што е склопчен во јајце.
Read more
filter

Caviar продава iPhone 13 Pro со фрагмент од заб на тираносаурус

Руската луксузна компанија Caviar претстави нов производ наменет за оние кои се подготвени да одвојат значителна сума пари за ексклузивен iPhone.
Read more
filter

Нежната страна на Ти-Рекс: Сепак не бил машина за јадење

Ново истражување ја нагласува „понежната“ страна на фамозниот тираносаурус кој сепак не бил онаков каков што го замислуваме, машина за јадење која џвакала сѐ што ќе ѝ се најде на пат.
Read more

Диносаурусите имале големи проблеми уште пред да удри астероидот

Научната заедница се согласува дека падот на астероидот ѝ нанел последен удар на ерата на диносаурусите и ги осудил овие животни на истребување.
Read more

Откриен нов вид на застрашувачки диносаурус

Моќна вилица, остри заби и огромни канџи, ова праисториско чудовиште го ловело својот плен пред 80 милиони години.
Read more

Астероидот што ги убил диносаурусите ја создал амазонската прашума

Научниците веруваат дека денешните тропски прашуми во регионот Амазон биле создадени по ударот на астероидот за кој се смета дека е одговорен за крајот на ерата на диносаурусите.
Read more
реклама

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more