диносауруси

Научниците со ново дино откритие: Фосил стар 230 милиони години ја решава мистеријата?

Фосил стар 230 милиони години пронајден во Зимбабве за време на ископувањето во 2019 година претставува предок на сауропод кој ќе им овозможи на научниците да откријат како диносаурусите еволуирале и се ширеле низ нашата планета.<
Read more

Во Португалија откопан можеби најголемиот некогаш откриен скелет од диносаурус во Европа

Остатоците на можеби најголемиот диносаурус некогаш откриен во Европа се откопани во португалска градина. Фосилизиран скелет на сауропод беше откриен во централниот град Помбал во 2017 година.
Read more

Зошто на Земјата повеќе не живеат џиновски животни?

Порано на планетата Земја шетале, летале и пливале огромни животни, но денес, со исклучок на синиот кит, речиси и да нема животни што може да се споредат со праисториските видови.
Read more

Пронајден првиот фосил од диносаурус директно поврзан со кобниот удар на астероид

Во американската сојузна држава Северна Дакота, на местото Танис, е пронајдена фосилизирана нога од диносаурус, на која е зачувана дури и кожата.
Read more

Астероидот кој ги уби диносаурусите удрил во Земјата во пролет

Астероид, кој ги уби речиси сите диносауруси пред 66 милиони години, удрил во Земјата во пролет, заклучи меѓународен тим на научници.  
Read more

Откриен првиот диносаурус кој страдал од респираторна инфекција

„Ваквите примероци можат да помогнат да се расветли какви видови болести ги мачеле диносаурусите пред милиони години“.
Read more
play_arrow

Каква била Земјата во времето на диносаурусите?

Пред приближно 252 милиони години, биосферата на Земјата претрпела огромен удар. Речиси 96% од морската фауна, околу 70% од копнените 'рбетници и приближно 83% од инсектите изумреле во период кој е навистина краток според геолошките стандарди.
Read more

Најголемиот скелет од трицератопс се ​​продаде за 6,6 милиони евра

Најголемиот познат скелет од трицератопс беше продаден на аукција за вртоглава сума.
Read more
play_arrow

Каква била Земјата пред ерата на диносаурусите?

Денес секое ќоше на планетата Земја изобилува со некаква форма на живот. Од двата пола до екваторот, од длабоките темни пештери до високата хемисфера, од тропските прашуми до вулканите - живот се наоѓа насекаде, најмалку во примитивна форма.
Read more

Претставен најкомплетниот фосил на диносаурус некогаш пронајден

Фосилот бил пронајден благодарение на полициска акција при која меѓу запленетите предмети од нелегална трговија во Бразил бил и овој неверојатен фосил.
Read more

Скоро половина од Американците веруваат дека диносаурусите сè уште постојат

Ново истражување покажа дека многу возрасни Американци сè уште веруваат дека диносаурусите шетаат по Земјата и се скриени во некој оддалечен дел од светот.
Read more
play_arrow

Кој владеел на Земјата пред диносаурусите?

Диносаурусите владееле со нашата планета милиони години, но тие не биле првите станари. Тогаш кој живеел пред нив?
Read more
реклама

Пороен дожд, град и силен ветер во Качаничката Клисура и Скопска Црна Гора

Read more

Кога почнува староста?

Read more

Ѓоковиќ контра Јокиќ: Да ја претставуваш својата земја на Олимпијада е чест и привилегија

Read more

Ревматолог советува што да јадете наутро за здрави зглобови

Read more