ДКСК

Анкетен лист на Ахмети: Нема имот во Скопје, се вози во автомобилот на сопругата

Еден од политичарите со најдолг стаж на власт, лидерот на ДУИ, Али Ахмети, чиј внук деновиве е топ тема во јавноста со купувањето на Соравија и фирмата за ископ на варовник, нема промена во анкетниот лист уште од претходниот мандат.
Read more

Министерството за правда не ја чува документацијата за Барлет Џафери

Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) на денешната 75.
Read more

Приватна компанија исплатила 500 денари регрес за годишен одмор, а трудов инспектор не констатирал повреда на законот

Инспектори за труд не постапувале според закон во предмет кој се однесува за непочитување на работнички права во една приватна компанија со околу 200 вработени, односно не виделе повреда на законот со тоа што им биле исплатени 500 денари з
Read more

Државниот правобранител бара ДКСК да ги суспендира Бубевски и Ајро

Државното правобранителство од Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) побарало да донесе одлука за суспензија на обвинителите од ОЈО Скопје Гаврил Бубевски и Артан Ајро поради сомневања за судир на интереси во врска со случ
Read more

Непостоечка фирма за лифтови добила околу 90 тендери, најмногу во јавни институции

Непостоечка фирма во Скопје, со фалсификувани документи, фалсификувани ИСО сертификати и потписи, конкурирала и во периодот од 2018 до 2022 година има добиено најверојатно околу 90 тендери за монтажа и сервисирање лифтови, главно од јавни
Read more

На проверка на имот ќе бидат опфатени градоначалници, судии и функционери

Државната комисија за спречување на корупцијата на денешната 45-та седница го усвои годишниот план за проверка на имотната состојба и интереси за претстојната 2021 година, кој ќе се реализира во три квартали и ќе бидат опфатени градоначалн
Read more

Анкетни листови по престанокот на функцијата не доставиле 12 пратеници, 6 задоцниле

ДКСК утврдила дека 12 пратеници од парламентраниот состав 2016-2020 година, по престанокот на функцијата не доставиле анкетен лист, а 6 пратеници доставиле со задоцнување, информира денеска на прес-конференција Билјана Ивановска, претседат
Read more

ДКСК: Кај Ангеловска нема кривична одговорност

Скопје, 24 август 2020 (МИА) – Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) не утврдува кривична одговорност, но од етички аспект го покренува прашањето од високо ниво и ќе препорача да се доуредат прописите, особено меморандумот з
Read more

ДКСК: Партиите ги доставија првичните извештаи за донации за изборната кампања

Политичките партии почнале да доставуваат до ДКСК извештаи за добиените донации во текот на изборната кампања согласно законот. Правовремено доставиле извештаи за првите 10 дена, а следствено на тоа и за вторите 10 дена.
Read more

ДКСК ја запре постапката за избор на ректор на Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ – Скопје

Скопје, 17 јули 2020 (МИА) – Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) денеска на 35-та седница ја запре постапката за избор на ректор на УКИМ.
Read more

Антикорупциска отвори предмет за првиот сет економски мерки: Се потрошија многу буџетски пари

Скопје, 12 јуни 2020 (МИА) – Државната комисија за спречување на корупција отворила предмет за првиот сет економски мерки и побарала од Владата документи и податоци за тоа кој добил, а кој бил одбиен и зошто, информираше на денешната прес-
Read more
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more