Џо Бајден

Бајден: Само Господ може да ме исфрли од претседателската трка

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека никој од него не е поквалификуван да се кандидира на претстојните избори и дека само „Бог“ може да го отстрани од претседателската трка.
Read more

Бајден: Она што се случува во Газа не е геноцид

Read more

Бајден ги нарече Индија и Јапонија „ксенофобични земји“

Американскиот претседател Џозеф Бајден ги нарече Индија и Јапонија „ксенофобични земји“ затоа што не сакаат да примат мигранти.
Read more

Бајден потпиша: Крај на TikTok во САД!?

Претседателот Џо Бајден го потпиша законот со кој на ByteDance му се дава 270 дена да го продаде TikTok или ќе се соочи со забрана во САД.
Read more

Бајден: Twitter шири лаги низ целиот свет

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа оцени дека Илон Маск ја купил платформата за социјални медиуми Twitter за да шири лаги низ светот.
Read more
play_arrow

Нов гаф на Бајден: Довикуваше почината жена

Американскиот претседател Џо Бајден стана познат по своите гафови кои го ставаат во непријатни ситуации. Во последниот, тој ѝ се обраќа на почината членка на Конгресот, извикувајќи го нејзиното име.
Read more

Бајден со честитка за 8 Септември: САД остануваат непоколебливи поддржувачи на Северна Македонија

Со гордост ве поздравивме како 30-ти сојузник на НАТО, и со нетрпение очекуваме да ве видиме и во ЕУ.
Read more

Косово е во срцето на целото мое семејство, вели Бајден по повод постхумното одликување на син му

Вашингтон, 30 јули 2021 (МИА) – Американскиот претседател Џозеф Бајден ѝ се заблагодари на косовската претседателка Вјоса Османи за постхумното одликување на неговиот син, наведувајќи дека Косово е во срцата на си
Read more

Бајден го призна геноцидот врз Ерменците

Американскиот претседател Џо Бајден објави дека отоманските турски сили извршиле геноцид врз Ерменците во 1915 година.
Read more
play_arrow

Путин го урочи: Бајден трипати падна по скали

Кратко откако Владимир Путин му посака добро здравје, американскиот претседател Џо Бајден за малку ќе се самоповредеше откако качувајќи се на авион
Read more

Јапонски градоначалник стана хит поради Џо Бајден

Градоначалникот на малиот јапонски град Јамато, Јутака Умеда, стана интернет sвезда откако луѓето сфатија дека, според јапонскиот правопис, неговото име може да се прочита и како „Џо Бајден“.
Read more

Бајден како претседател прво ќе поништи две одлуки на Трамп

Победникот на претседателските избори во САД, Џо Бајден, сака брзо да поништи неколку клучни одлуки на актуелниот претседател Доналд Трамп.
Read more
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

По 14 години изградба Путин го отвори автопатот меѓу Москва и Санкт Петербург

Read more