долг ковид

И благите случаи со ковид може да доведат до проблеми со вниманието и меморијата

Луѓето со благи симптоми на ковид, кои не страдаат од други вообичаени симптоми на долг ковид, и понатаму можат да имаат ослабено внимание и паметење 6 до 9 месеци по инфекцијата, покажа истражување на Универзите
Read more

Два чудни симптоми кои откриваат дека сте прележале COVID-19

Научниците открија дека COVID-19 влијае на сексуалното и на репродуктивното здравје.
Read more

Четири фактори влијаат на тоа дали вакцинираните ќе се заразат со корона

Од почетокот на пандемијата се знае дека вакцината не штити 100% од зараза со коронавирусот SARS-CoV-2, а веќе почнаа да се регистрираат случаи на заразени меѓу вакцинираните.
Read more

Кој најчесто заболува од долг ковид?

И со зголемениот број на вакцинирани луѓе, некои проблеми останаа нерешени. Еден од нив е проблемите со долг ковид, кој погодува 1 од 5 луѓе кои закрепнуваат од COVID-19.
Read more

Како да ги препознаете знаците на долг ковид?

Студиите покажаа дека секоја десетта личност која заболела од COVID-19 развива симптоми на долга манифестација на болеста, но формални дијагностички препораки за потврда на долг ковид сè уште не се составени.
Read more
реклама

Русија го враќа ударот: Ќе носи војска на Куба и во Латинска Америка

Read more

Најпривлечната фудбалерка во светот ја потврди врската со Даглас Луис

Read more

Пукање во Украина: Војник со „калашников“ уби 5 чувари во воена фабрика

Read more

Најочигледниот знак дека ви треба повеќе витамин Д

Read more