Доналд Трамп

Откриено што правел атентаторот на Трамп пред нападот

Четириесет и осум часа пред да отвори оган врз поранешниот претседател Доналд Трамп, 20-годишниот Томас Метју Крукс застанал неколкупати во и околу неговиот приградски град Питсбург.
Read more
play_arrow

Трамп направи клучен потег и избегна сигурна смрт

Доналд Трамп вчера одржа предизборен митинг во Пенсилванија, а потоа се слушнаа истрели.
Read more

Дали Доналд Трамп може да биде претседател иако е осуден?

Поротата во Њујорк го осуди поранешниот претседател на Соединетите Американски Држави, Доналд Трамп, по 34 точки од обвинението.
Read more

Мајкл Коен призна дека крадел пари од фирмата на Трамп

Судењето на поранешниот американски претседател Доналд Трамп продолжи во Њујорк, а Мајкл Коен, неговиот поранешен близок соработник, повторно сведочеше.
Read more

Ни Трамп, ни Бајден не се ментално способни за втор мандат, сметаат повеќето американски гласачи

Американските гласачи се претежно скептични дека претседателот Џо Бајден е ментално способен за втор мандат, а повеќето сметаат дека неговиот најверојатен противкандидат на изборите, Доналд Трамп, не е ниту, спор
Read more

Трамп: Би ја охрабрил Русија да нападне земја членка на НАТО што не си ги плаќа обврските

Доналд Трамп вели дека ќе ја „охрабри“ Русија да ја нападне секоја членка на НАТО што нема да ги исполни своите обврски од западната воена алијанса.
Read more

Зеленски: Победата и враќањето на Трамп силно ќе влијае на војната во Украина

Враќањето на Доналд Трамп во Белата куќа може да има „големо влијание“ врз војната во Украина, предупреди украинскиот претседател Володимир Зеленски.
Read more

Моќен милијардер ја поддржа главната соперничка на Трамп за изборите

Моќната донаторска база која финансира конзервативни цели повеќе од две децении вели дека ја поддржува претседателската кандидатура на Ники Хејли за 2024 година.
Read more

Обвинителката даде рок: Трамп треба да се пријави во затвор во Џорџија до крајот на неделата

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп ќе се предаде во затворот во округот Фултон во Џорџија до крајот на неделата, објави телевизијата NBC, повикувајќи се на три неименувани официјални лица.
Read more

Трамп сериозно размислува за враќање во Белата куќа

Поранешниот претседател на САД на собир во државата Ајова најави дека е „многу, многу веројатно“ повторно да се кандидира за претседател, јавува BBC.
Read more

Трамп за укинувањето на правото на абортус: Господ ја донесе одлуката

Поранешниот претседател на Соединетите Американски Држави, Доналд Трамп, ја пофали одлуката на американскиот Врховен суд за укинување на 50-годишното законско право на жените на абортус, за Fox News изјави дека пресудата „ќе ги задоволи си
Read more

Трамп демантира дека планирал државен удар доколку победи Бајден

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп ги отфрли последните тврдења дека планирал државен удар во САД доколку Џо Бајден победи на претседателските избори во 2020 година.
Read more
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

По 14 години изградба Путин го отвори автопатот меѓу Москва и Санкт Петербург

Read more