допинг

Руски спортист призна дека се допингувал по налог на атлетската федерација на Русија

Поранешниот познат руски фрлач на ѓуле Сергеј Литвинов (36) призна дека земал забранети супстанци во 2012 година по налог на Руската атлетска федерација.
Read more
play_arrow

Поради допинг, Русинка остана без злато освоено во 2012

Read more

Симона Халеп позитивна на допинг

Read more

Софиска ЦСКА настапила со допингуван фудбалер против Македонија ЃП

Фудбалерот на ЦСКА Софија, Георги Јомов, настапил допингуван на реванш натпреварот на домашен терен против Македонија Ѓорче Петров во рамки на 2.
Read more

Судот во Лозана ѝ дозволи на Валиева да продолжи да се натпреварува

Судот за спортска арбитража (ЦАС) не ги задоволи жалбите на ИОК, ВАДА и ИСУ за случајот Камила Валиева. Така, на руската лизгачка ѝ е дозволено да учествува во уметничко лизгање сингл на Олимпијадата во Пекинг.
Read more
play_arrow

Зошто Русите дозволија Камила Валиева да настапи на ЗОИ во Пекинг?

Меѓународната агенција за тестирање (ITA) потврди дека 15-годишната Русинка која се натпреварува во уметничко лизгање, Камила Валиева, имала позитивен допинг-тест кон крајот на 2021 година.
Read more

Шок за Ајакс: Голманот Онана суспендиран на 1 година поради допинг

Одличниот камерунски голман, наместо трансфер во Челси или Борусија, доби суспензија поради допинг.
Read more

Русија под неутрално знаме на ОИ во Токио и Пекинг

Спортскиот арбитражен суд (ЦАС) во Лозана ѝ ја преполови на Русија четиригодишната забрана за настап на големите натпреварувања, но ја остави на сила забраната за учество под руско знаме на спортистите од оваа држава на претстојните Олимпи
Read more