Џорџа Мелони

Мелони возврати: Не е ваша работа како ја воспитувам ќерка ми

Италијанската премиерка Џорџа Мелони одговори на критиките за тоа што ја повела шестгодишната ќерка на Самитот на Г20, на индонезискиот остров Бали.
Read more

Италијанскиот политичар кој носеше свастика стана заменик министер во владата на Мелони

Претставникот на десничарската партија „Италијански браќа“, Галеацо Бињами, кој во 2016 година предизвика контроверзии откако весник објави фотографија на која носи нацистичка свастика на левата рака, е именуван
Read more

Мелони ја поддржа Украина, Берлускони „ја смени песната“

Единствениот начин да се овозможи мировен договор меѓу Русија и Украина е да му се помогне на Киев воено да се одбрани, изјави италијанската премиерка Џорџа Мелони.
Read more

Првата премиерка на Италија инсистира да ѝ се обраќаат во машки род

Џорџа Мелони, првата жена шеф на италијанската влада, инсистира во официјалната комуникација да ѝ се обраќаат во машки род.
Read more

Мелони положи заклетва и стана првата премиерка во историјата на Италија

Read more

Европа се врти в десно: Победата на Мелони во Италија е само дел од лавината 

И покрај тоа што до пред извесно време се зборуваше за раст на левичарските опции во цела Европа, се чини дека во време на светски кризи, како оваа на којашто во моментов сме сведоци, цела Европа сè повеќе се врти  в десно.
Read more

Која е Џорџа Мелони, првата жена премиер на Италија?

За прв пат во историјата, Италија ќе има жена премиер и тоа екстремната десничарка Џорџа Мелони.
Read more
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more