дожд

Облачно со врнежи од дожд кои попладне ќе бидат пообилни и поројни

Под влијание на циклонска активност времето денес ќе биде облачно со врнежи од дожд, кои попладне и во текот на ноќта на повеќе места ќе бидат обилни (над 25 л/м2 за 24 часа).
Read more

Зошто ни се спие кога врне дожд?

Read more

Научна студија: Никаде на Земјата дождовницата не може да се пие

На ниту едно место на планетата Земја, дождовната вода не може да се пие поради присуството на токсични хемикалии кои ги надминуваат препорачаните нивоа, покажува една неодамнешна студија на научници од Универзитетот во Стокхолм.<
Read more

Дождовница - бесплатна и поздрава за цвеќињата

Можеби не знаете, но дождовницата е и тоа како добра за здравјето на вашите растенија. Затоа, на неколку места во дворот поставете балони за вода за да ја соберете дождовницата.
Read more

Пороен дожд и грмежи попладне во западните и источните делови

Read more

Температури над нулата, најмногу дожд во Пожаране

Минималните температури изутринава се повторно над нулата на целата територија на државата, а најмногу дожд во изминатите 24 часа наврна во Пожаране, 30 литри на метар квадратен.
Read more

Најмногу дожд во Штип и Гевгелија

Изминатите 24 часа најмногу дожд наврнал во Штип, 38 литри на метар квадратен, по што следат со 30 Гевгелија и со по 28 Крива Паланка, Струмица и Берово.
Read more

Најмногу дожд во Дојран 31 литар, најмалку во Скопје 5 литри

Најмногу дожд во изминатото деноноќие наврна во Дојран 31 литар на метар квадратен. Во Струмица наврнале 27 литри, во Демир Капија 23, Берово 21, Прилеп 15, во Битола и Штип по 12 и во Скопје пет литри, соопшти УХМР.
Read more

Најмногу дожд во Пожаране, магла во Струмичко

Изминатите 24 часа во Пожаране наврнале 10 литри дожд на метар квадратен, во Дебар 9, во Тетово и во Охрид по 8, 4 во Прилеп, 3 во Претор….
Read more

Најмногу дожд во Демир Капија, Скопје-Петровец и Охрид

Најмногу дожд до осум часот изутрина наврна во Демир Капија каде се измерени 59 литри на метар квадратен како и во Скопје-Петровец 54 литри и во Охрид 50.
Read more

Ноќеска и утре нестабилно со пороен дожд, грмежи, силен ветер и намалување на температурата

Скопје, 17 јули 2020 (МИА) – Под влијание на продор на атмосферски фронт во текот на ноќта и утре времето ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.
Read more
реклама

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more