древен Египет

filter

15 септември 1822, Шамполион ги дешифрирал египетските хиероглифи

Францускиот ориенталист Жан-Франсоа Шамполион го направил можеби најважното откритие во египтологијата откако успеал да го дешифрира древното писмо на славната египетска цивилизација.
Read more
filter

12 август 30 п.н.е. - Клеопатра се самоубила по поразот на Марко Антониј од Октавијан

На денешен ден, 12 август, во 30 година п.н.е, кралицата на Египет Клеопатра се самоубила откако Марко Антониј бил поразен од Октавијан.
Read more

Кратка историја на најпознатата библиотека - во Александрија

По доаѓањето на власт на династијата Птоломеи во Александрија, тие одлучиле да стекнат престиж. А како тоа било можно?
Read more

Древни мистерии: Статуа на Буда откопана во староегипетско пристаниште

Вереника била пристаништен град на Црвеното Море, чија значајна местоположба многу рано ја увиделе владетелите на македонската династија Птоломеи - во неа се спојувале трговските рути на Египет и Етиопија со Сирија и Индија.
Read more

Мумиите откриваат: Која болест била најчеста кај децата од древниот Египет?

Кога ѕирнале под завоите на мумифицираните деца, научниците откриле која болест е најзастапена меѓу нив.
Read more
filter

Археолози во Египет пронајдоа древна гробница на чувар на храм стара 3.200 години

Во некрополата Сакара, јужно од египетската престолнина Каиро, е откриена гробница стара 3.200 години, која му припаѓа на Панехси, чувар на храмот на египетското божество Амон, соопшти во средата Министерството за туризам.
Read more
filter

Остатоци од морничав ритуал од древен Египет: Откриена јама со отсечени раце

Научниците веруваат дека десетина отсечени раце пронајдени наредени во дворот на древна египетска палата би можеле да претставуваат морничав ритуал на „земање трофеи“.
Read more
filter

17 февруари 1923, отворена била гробницата на Тутанкамон

На денешен ден, 17 февруари, во 1923 година, околу 2 часот попладне бил скршен печатот од влезот во гробницата на египетскиот фараон Тутанкамон, и првпат по 3 илјади години гробницата била отворена.
Read more
filter

Во Египет пронајдена мумија прекриена со злато

Египетски археолози соопштија дека е пронајдена мумија со златни лисја на себе, затворена во саркофаг којшто не е отворен 4.300 години.
Read more
filter

Во заборавена египетска мумија откриени 49 амајлии

Повеќе од еден век по откривањето на саркофагот, египтолозите одлучија да ја испитаат заборавената мумија наречена Златно момче.
Read more

Откриен папирус долг 52 метра со древната египетска Книга на мртвите

Египетските археолози открија недопрен древен папирус кој датира од 50 години п.н.е., што експертите во земјата го нарекуваат прво откритие од ваков вид по еден век.
Read more

По повеќе од век најдени комплетни фајумски портрети во Египет

По повеќе од еден век египтолозите успеаја да откријат уште два комплетни примероци од фајумските портрети, како и една исклучително ретка фигура на божица.
Read more
реклама

Руска докторка открива која храна е „гориво за канцер“ по 40-тата година

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Снег во Шведска - 118 години тоа не се случило во овој период од годината

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more