древен Египет

Откриен папирус долг 52 метра со древната египетска Книга на мртвите

Египетските археолози открија недопрен древен папирус кој датира од 50 години п.н.е., што експертите во земјата го нарекуваат прво откритие од ваков вид по еден век.
Read more

По повеќе од век најдени комплетни фајумски портрети во Египет

По повеќе од еден век египтолозите успеаја да откријат уште два комплетни примероци од фајумските портрети, како и една исклучително ретка фигура на божица.
Read more

Откриен 1.300 м долг тунел: Дали заврши потрагата по гробницата на Клеопатра?

Археолозите наголемо се сомневаат дека новооткриениот тунел под храмот Тапосирис Магна би можел да ги одведе до гробницата на Клеопатра, што доколку навистина се случи ќе претставува досега најголемо археолошко откритие во овој XXI век.
Read more

Во Египет откриени непознати ритуали со обезглавување соколи

Група археолози кои ги истражуваат древните остатоци во пристанишниот град Береника во Источен Египет, открија светилиште кое обезбедува докази за претходно непознати древни ритуални практики од доцниот римски период.
Read more

Египтолози открија складиште на староегипетски експерти за мумификација

Египтолози тврдат дека го пронашле досега најголемото складиште на опрема за балсамирање во Египет.
Read more
filter

10 интересни факти за древниот Египет

Сè уште ги откриваме тајните на една од најнапредните цивилизации пред нашата ера.
Read more

Науката потврди: Камата на Тутанкамон е направена од метеорит

Благодарение на напредна и неинвазивна метода, се потврди она што одамна се претпоставуваше - дека познатата кама на египетскиот фараон Тутанкамон била направена од метеорит.
Read more
filter

Откриени 18.000 „белешки“ од времето на таткото на Клеопатра: Што пишува на нив?

За што сведочат откриените остатоци од остракони од владеењето на Птоломеј XII?
Read more
filter

Како изгледало откривањето на гробницата на Тутанкамон (во боја)

Read more
play_arrow

Во Египет пронајден изгубен храм на сонцето стар 4.500 години

Археолози од Египет открија еден од изгубените египетски храмови на сонцето кој датира од средината на 25 век пред новата ера.
Read more
play_arrow
filter

Мистерии на древниот Египет: „Испливаа“ нови откритија од потонатиот град

Порано се сметаше дека неговото постоење е мит, а денес новите откритија од овој египетски град не престануваат да „испливуваат“ од под медитеранските води.
Read more
play_arrow

Како изгледала хируршка интервенција во древниот Египет?

Древните Египќани биле едни од првите големи цивилизации на планетава и едни од оние кои отишле дотаму што практикувале и хируршки интервенвенции. Но, како навистина изгледало такво нешто во антиката?
Read more
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Read more