ЕК

Европската комисија подготвува тужба за AstraZeneca

Поради тоа што британско-шведската компанија не го испрати договореното количество вакцини во земјите од ЕУ, Европската комисија планира правдата да ја бара на суд.
Read more

Германија: ЕК да ја набави руската вакцина Спутник V за земјите од ЕУ

Германија ја повика Европската комисија да ја набави руската вакцина Спутник V за земјите од Европската Унија, изјави германски официјален претставник.
Read more

Киријакидес: ЕК ќе ја разгледа руската вакцина како и сите други

Еврокомесарката за здравство, Стела Кирјакидес, потврди дека руската вакцина Спутник V ќе биде анализирана како и сите други вакцини, јави дописничката на МИА од Брисел.
Read more

ЕК го „ограничува“ извозот на вакцини против COVID-19, Западен Балкан изземен

Европската комисија денеска усвои правило за задолжително одобрение за извоз на вакцини против COVID-19, за оние кои се произведуваат на територијата на ЕУ и кои се однапред договорени со потпишани договори за набавка.
Read more

ЕК: Одговорите на AstraZeneca не се задоволителни

Европската комисија соопшти дека најавата за значително намалување на снабдувањето со вакцини на AstraZeneca на пазарот на ЕУ е „неприфатлива“ и бара од компанијата да одговори колку дози се произведени досега и на кого се доставени.
Read more

Европската комисија ги поддржа ФИФА и УЕФА во борбата против најавената Суперлига

Европската комисија (ЕК) им изрази силна поддршка на ФИФА и УЕФА во борбата против формирањето на нова т.н.
Read more

ЕК: Инсистираме на стабилност во испораките на вакцините на AstraZeneca

Европската комесарка за здравство Стела Кирјакидес потврди дека претставници на фармацевтската компанија AstraZeneca најавиле доцнење во испораките на вакцините нарачани од ЕУ за првиот квартал на 2021 година.
Read more

ЕК: Земјите-членки на ЕУ да го следат геномот на коронавирусот

Европската комисија ги повика земјите-членки на ЕУ да направат повеќе за да го следат геномот на коронавирусот, со цел брзо откривање на мутациите, изјави денеска европскиот комесар за здравство, Стела Кириакидес.
Read more

ЕК работи на сертификат за вакцина, наречен Вакспруф

Европската комисија работи на сертификат за вакцина, наречен „Вакспруф“, што може да помогне за воспоставување прекугранично патување, соопштија претставници на ЕУ, но планот ги поделил нациите на ЕУ.
Read more

ЕК истражува дали имало злоупотреба со фондовите Еразмус плус

Европската Комисија (ЕК) отвори истрага за случајот со наводна злоупотреба на ЕУ фондовите Еразмус плус од страна на Националната агенција за европски образовни програми во С.Македонија, јави дописничката на МИА од Брисел.
Read more

ЕК: Има механизми за независно и одговорно судство, треба нивна решителна и доследна употреба

Државата во следната година особено ќе треба да работи на имплементација на новата правна рамка поврзана со реформи на Судскиот совет и Советот на јавни обвинители, како и новиот закон за Јавно обвинителство, се вели во извештајот на ЕК за
Read more

Првпат денеска ЕК ќе обезбеди превод на македонски јазик на прес-конференција

Презентацијата на редовните извештаи за реформскиот напредок на земјите од Западен Балкан денеска по првпат ќе добие официјален превод во локалните јазици од регионот, вклучително и македонскиот.
Read more