електричен авион

play_arrow

Што може најголемиот автономен електричен товарен авион во светот?

Технологијата на целосно автономни возила сè повеќе напредува, а беспилотните летала веќе се користат за различни намени. Меѓутоа, сега е претставен автономен електричен товарен авион.
Read more
play_arrow

Електричниот авион Alice го изведе првиот пробен лет

Прототипот на целосно електричен патнички авион за прв пат полета на пробен лет и со тоа постигна значителен успех во авијацијата без загадување со јаглерод.
Read more
play_arrow

Електричното летало Alia прелета повеќе од 2.200 километри

Електричното летало Alia, произведено од Beta Technologies, прелета 2.258 километри.
Read more
play_arrow

Електричниот авион на Rolls-Royce достигна рекордна брзина

Компанијата Rolls-Royce тврди дека нејзиниот електричен авион остварил рекордна брзина од 623 километри на час, со што се поставени три нови светски рекорди.
Read more
play_arrow

Електричниот авион на Rolls-Royce го направи првиот пробен лет

Целосно електричниот авион на компанијата Rolls-Royce го изведе својот прв пробен лет.
Read more
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more