електричен автомобил

Електричниот Hyundai доби нова батерија со која вози 507 километри со едно полнење

Батеријата од 77,4 kWh обезбедува автономија на возење до 507 km, според корејскиот производител.
Read more

Дали електричните автомобили навистина се поевтини?

Електричните возила несомнено имаат одредени предности во однос на еквивалентите на SUS моторите во однос на оперативните трошоци.
Read more

Што повеќе се исплати: VW на струја или Golf бензинец?

Пресметките што ги спроведува ADAC се базираат на просечен период на одржување од пет години, со годишна километража од 15.000 километри.
Read more

BMW: Не ги отпишувајте уште моторите со внатрешно согорување

Додека многу производители воведуваат модели на електрични возила како на подвижна лента, а некои земји и градови планираат целосно да ја забранат продажбата на возила со мотори со внатрешно согорување, извршниот
Read more

Електричните автомобили на голем тест – ќе преживеат ли без државни субвенции?

Германија веќе планираше да ги укине субвенциите за електрични возила, но тие идеи беа отфрлени од експерти од автомобилската индустрија.
Read more
filter

Vision EQXX на Mercedes помина повеќе од 1.000 km со едно полнење на батеријата

Read more
play_arrow
filter

Чекор по чекор: Од електричниот Volkswagen T2 Bulli до ID. Buzz

Кога Германија за прв пат стана европски фудбалски шампион, кога во Шведска се формира бенд наречен ABBA, истата година од производната лента во Волфсбург излезе првото електрично комбе.
Read more

Top Gear: Rimac Nevera е најдобриот спортски електричен автомобил на годината

Уште едно признание за хрватскиот автомобилски бренд.
Read more
filter

Tesla Model 3 доби опасен ривал од Кина

BYD Seal е нов електричен седан кој доаѓа од Кина.
Read more
filter

Роботски возила за испорака со воздушни перничиња однадвор, за заштита на пешаците

Nuro тестираше автономни возила за локални испораки во Тексас, Аризона и Калифорнија како дел од својата пилот програма.
Read more
play_arrow
filter

Пристигна електричната Toyota bZ4X со автономија од над 500 километри

Пред пристигнувањето на европскиот пазар, Toyota ги подобри планираните карактеристики на својот прв целосно електричен кросовер.
Read more
play_arrow
filter

Првиот SUV на Lotus доаѓа од фабриката во Вухан

Базиран на платформата Lotus EPA (Electric Premium Architecture), теренецот Eletre со електричен погон во својата премиерна претпродукциска верзија има нешто повеќе од 600 коњски сили.
Read more
реклама

10 места во светот каде ајкулите најчесто напаѓаат

Read more

Научниците открија кој стои зад мистериозните убиства на ајкули во Јужна Африка

Read more

Хороскопски знаци кои најмалку си одговараат и најчесто се разделуваат

Read more

Што да очекуваме од Сончевата бура која утре ќе ја погоди Земјата?

Read more