електричен автомобил

Првиот електричен автомобил на Xiaomi влезе во производство

Извор близок до внатрешните операции на Xiaomi тврди дека компанијата веќе го започнала процесот на верификација на производната линија за електричниот автомобил Xiaomi SU7, што значи дека производството е во тек
Read more

Колку се скратува досегот на електричните возила на зимски температури?

Студијата на 18.000 електрични автомобили покажува колкав досег се губи при зимски температури.
Read more

Цената на литиумот падна за 75%, а електричните автомобили сѐ уште се прескапи

Една од највредната „роба“, не само во автомобилската индустрија, годинава бележи постојан пад на цените. Цените на литиумот паднаа за повеќе од три четвртини во споредба со минатата година, и може да се очекува дополнително да паѓа.
Read more
play_arrow

Како да одредите колку километри остануваат пред да се потроши батеријата на електричното возило?

Проценката дадена од компјутерот на автомобилот не е секогаш точна и варира од бренд до бренд.
Read more
play_arrow

Новиот Tesla модел од 25.000 евра ќе се произведува во Германија

Приказната за новиот стартен модел на Tesla добива продолжение.
Read more
filter

Шпионски фотографии го откриваат изгледот на автомобилот на Xiaomi

Xiaomi го проширува доменот на своите технолошки активности, а сега неговиот прв излет во светот на електричните автомобили почнува да го добива обликот.
Read more

Зошто е-автомобилите од Кина се драстично поевтини од оние од Европа и САД?

Екстремно големите разлики во цените не се последица само на поевтината работна сила во Кина, каде што мал електричен автомобил може да се купи за околу 4.000 евра, туку и на различниот пристап кон електромобилноста.
Read more

Колку држи батеријата на електричен Volkswagen по поминати 100.000 км?

Едно од прашањата што гласно го поставуваат електроскептиците е падот на капацитетот на батеријата со текот на времето.
Read more

Дали пресметката колку ќе чини половен електричен автомобил е невозможна мисија?

Половните електрични возила се релативно нов феномен на пазарот, а купувачите се обидуваат да ја откријат формулата за пресметување на нивната вредност.
Read more

Колку километри треба да помине електричниот автомобил за да се исплати?

Автомобилите „на струја“ (електрични, хибриди и plug-in хибриди) се поскапи од автомобилите на фосилни горива, но трошат помалку и обезбедуваат поголема заштеда.
Read more
play_arrow

Што покажа првиот тест на директен судир на два електрични автомобили?

Mercedes тврди дека на 150 мерни места, со по две возрасни кукли, биле забележани мали ризици од опасни повреди.
Read more

Невиден скок во продажбата на ЕВ во Европа

И покрај тоа што уште најбарани се автомобилите на бензин, зголемувањето на новорегистрирани автомобили во Европа во август е токму резултат на зголемувањето на популарноста на електричните возила.
Read more
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more