електрични автомобили

Дали поради електричните возила ќе се намали брзината на возење на германските автопатишта?

Во Германија, дискусијата за ограничувањата на брзината на автопатот, односно деловите на германските автопати каде што нема ограничувања на брзината, никогаш не престана.
Read more

Двојно поголеми се шансите пешак да го удри електричен отколку автомобил со SUS мотор

Двојно е поголема веројатноста пешакот да биде удрен од електричен или хибриден автомобил отколку да заврши под тркалата или на хаубата на автомобил со мотори SUS.
Read more

Електрични автомобили ги затрупаа европските пристаништа

Гледано низ призмата на шпедитерите, автомобилите се посебна стока. Од една страна, тие не се толку гломазни како атомски реактор или нафтена платформа, но сепак се премногу големи за да бидат наредени некаде.
Read more

И производителите на батерии се песимисти за продажбата на електрични возила

Јужнокорејскиот производител на батерии LG Energy Solution (LGES) предвидува послаб раст на продажбата на глобалниот пазар на електрични возила (EV) оваа година поради очекуваното мало забавување на северноамерик
Read more
filter

Кои се десетте најбрзи електрични автомобили?

Многу луѓе веруваат дека електричните автомобили не предизвикуваат такви емоции зад воланот како автомобилите со мотор со внатрешно согорување.
Read more

Најмалиот автомобил на Tesla ќе има цена од околу 23.000 евра

Read more

Volkswagen до 2035 година целосно ќе ги исфрли моторите со внатрешно согорување

Read more

Струјата поскапа опција од дизелот за германските возачи

Дека електричната мобилност станува скапа опција, покажуваат новите цени на полнење во Германија.
Read more

Колку ќе заштеди полицијата ако вози електрични Tesla автомобили?

Началникот на полицијата од еден американски град ги спореди годишните трошоци за користење електричен патролен автомобил со полициско возило со бензински мотор.
Read more

Mercedes ветува моќен електричен автомобил со досег од 1.200 км

Mercedes најави амбициозни планови за проширување на својот асортиман на електрични автомобили.
Read more

Германците рушат митови: Поевтино е да возите на струја или на дизел?

Еден од посилните аргументи на поборниците за користење електрични возила е пониските оперативни трошоци во споредба со автомобили што возат на дизел или бензин. Но, дали е навистина така едноставно?
Read more

Tesla продаде повеќе од еден милион електрични автомобили

Американската компанија за производство на електрични возила Tesla соопшти дека продала повеќе од еден милион автомобили.
Read more
реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more