Елизабета Втора

Расте продажбата на книгата за Нострадамус откако ја предвиде смртта на Елизабета

Зголемениот раст на продажба на книгата на Нострадамус во Британија откако тој ја „предвиде“ годината на смрт на кралицата Елизабета II е доказ дека сѐ уште има луѓе кои веруваат во пророци.
Read more

Принцот Хари на интернет дознал дека кралицата Елизабета починала

Сурфајќи на интернет, принцот Хари и брат на престолонаследникот Вилијам, налетал на веста дека неговата баба, кралицата Елизабета II, починала.
Read more
play_arrow

Топ 10 моменти од кралицата Елизабета во The Crown

Никој не ја носел круната онака како што ја носеше кралицата Елизабета II. Во серијата „The Crown“, која сѐ уште има епизоди за емитување, ја глумеа неколку актерки, во зависност од годините на кралицата. И тоа одлично го направија.
Read more

Што е Комонвелтот и што ќе стане со него по смртта на кралицата Елизабета?

Комонвелтот денес го сочинуваат држави кои некогаш воглавно биле колонии на Британската Империја, меѓутоа, по смртта на кралицата Елизабета II се поставува прашањето која ќе биде неговата улога и дали новиот крал ќе продолжи да го управува
Read more

Салах објави за кралицата и предизвика бес во Египет

Египетскиот репрезентативец и напаѓач на Ливерпул е еден од плејадата познати спортисти кои ѝ оддадоа почит на починатата британска кралица Елизабета II, но неговата објава на Instagram предизвика многу негодувања во неговата земја.
Read more
play_arrow

Пендаровски во Лондон ѝ оддаде последна почит на кралицата Елизабета

Претседателот Стево Пендаровски, во придружба на неговата сопруга Елизабета Ѓорѓиевска, денеска во Лондон ѝ оддаде последна почит на британската кралица Елизабета II.
Read more
play_arrow

Полицијата собори маж кој трчал кон ковчегот на кралицата

Полицијата уапси маж кој се обиде да го грабне ковчегот на кралицата во инцидент што ги шокираше присутните во Вестминстерската сала.
Read more

Таткото на Ѓоковиќ барал кралицата Елизабета да помогне Новак да игра во Австралија

По смртта на кралицата Елизабета II британските медиуми вадат бројни занимливости од нејзиниот живот, а една се однесува и на Новак Ѓоковиќ.
Read more

Стражар се онесвести покрај ковчегот на Елизабета Втора

Read more

Велика Британија ја покани Северна Кореја да испрати претставник на погребот на кралицата

Велика Британија покани претставник на Северна Кореја да присуствува на погребот на кралицата Елизабета во понеделник, а Авганистан, Сирија и Венецуела не се поканети, изјави денес извор од Министерството за надворешни работи.
Read more

Познато кои три држави не се поканети на погребот на кралицата Елизабета Втора

Покани за погребот на кралицата Елизабета Втора не се испратени до адресата на три земји: Русија, Белорусија и Мјанмар, додека Иран ќе биде присутен само на ниво на амбасадор.
Read more
filter

Ретки фотографии од животот на кралицата Елизабета II

Од древни церемонии до натпревар во американски фудбал, овие ретко или никогаш објавени фотографии од фотографите на National Geographic го овековечиле животот на кралицата Елизабета II.
Read more
реклама

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more