Елизабета Втора

filter

20 ноември 1947, венчавката на Кралицата Елизабета

Во Вестминстерската катедрала во Лондон, во раскошна свадбена церемонија тогашната Принцеза Елизабета (21 год.) се омажила за својот роднина Филип Маунтбатен (26 год.) кој од тој ден станал познат како Војводата од Единбург.
Read more

Австралија ќе ја тргне покојната кралица Елизабета од банкнотата од 5 долари

Австралија ќе ја замени својата банкнота од 5 австралиски долари на која е портрет на кралицата Елизабета II со нов дизајн што ќе ја одразува и почитува историјата на домородната култура на континентот, соопшти Националната банка на земјат
Read more

Расте продажбата на книгата за Нострадамус откако ја предвиде смртта на Елизабета

Зголемениот раст на продажба на книгата на Нострадамус во Британија откако тој ја „предвиде“ годината на смрт на кралицата Елизабета II е доказ дека сѐ уште има луѓе кои веруваат во пророци.
Read more

Принцот Хари на интернет дознал дека кралицата Елизабета починала

Сурфајќи на интернет, принцот Хари и брат на престолонаследникот Вилијам, налетал на веста дека неговата баба, кралицата Елизабета II, починала.
Read more
play_arrow

Топ 10 моменти од кралицата Елизабета во The Crown

Никој не ја носел круната онака како што ја носеше кралицата Елизабета II. Во серијата „The Crown“, која сѐ уште има епизоди за емитување, ја глумеа неколку актерки, во зависност од годините на кралицата. И тоа одлично го направија.
Read more

Што е Комонвелтот и што ќе стане со него по смртта на кралицата Елизабета?

Комонвелтот денес го сочинуваат држави кои некогаш воглавно биле колонии на Британската Империја, меѓутоа, по смртта на кралицата Елизабета II се поставува прашањето која ќе биде неговата улога и дали новиот крал ќе продолжи да го управува
Read more

Салах објави за кралицата и предизвика бес во Египет

Египетскиот репрезентативец и напаѓач на Ливерпул е еден од плејадата познати спортисти кои ѝ оддадоа почит на починатата британска кралица Елизабета II, но неговата објава на Instagram предизвика многу негодувања во неговата земја.
Read more
play_arrow

Пендаровски во Лондон ѝ оддаде последна почит на кралицата Елизабета

Претседателот Стево Пендаровски, во придружба на неговата сопруга Елизабета Ѓорѓиевска, денеска во Лондон ѝ оддаде последна почит на британската кралица Елизабета II.
Read more
play_arrow

Полицијата собори маж кој трчал кон ковчегот на кралицата

Полицијата уапси маж кој се обиде да го грабне ковчегот на кралицата во инцидент што ги шокираше присутните во Вестминстерската сала.
Read more

Таткото на Ѓоковиќ барал кралицата Елизабета да помогне Новак да игра во Австралија

По смртта на кралицата Елизабета II британските медиуми вадат бројни занимливости од нејзиниот живот, а една се однесува и на Новак Ѓоковиќ.
Read more

Стражар се онесвести покрај ковчегот на Елизабета Втора

Read more

Велика Британија ја покани Северна Кореја да испрати претставник на погребот на кралицата

Велика Британија покани претставник на Северна Кореја да присуствува на погребот на кралицата Елизабета во понеделник, а Авганистан, Сирија и Венецуела не се поканети, изјави денес извор од Министерството за надворешни работи.
Read more
реклама

Експертите ги избраа најдобрите половни автомобили

Read more

Кардиолог споделува навика која го спречува создавањето на згрутчувања во крвта

Read more

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Read more

Кој е човекот кој денеска го мрази цела Хрватска: Ова не му е прв скандал

Read more