ЕУ

Макрон сака англискиот да го замени со францускиот на состаноците на ЕУ

Францускиот претседател Емануел Макрон планира да го замени англискиот јазик на сите состаноци на Европската Унија со француски, штом неговата земја ќе го преземе претседателството со блокот следната година.
Read more

Европскиот парламент одобри дигитални сертификати за слободно патување од 1 јули

Европскиот парламент денеска ја одобри регулативата за дигитален сертификат на ЕУ за COVID-19, што ќе овозможи безбедно и слободно патување во рамките на ЕУ.
Read more

Курц: Пандемијата ги покажа слабостите на ЕУ

Австрискиот канцелар Себастијан Курц изјави денеска, по повод Денот на Европа, дека пандемиската криза ги покажа слабостите на ЕУ во споредба со другите актери, а министерот за надворешни работи на Австрија, Александер Шаленберг, подвлече
Read more

Чешка побарала од државите од ЕУ да протераат по еден руски дипломат

На неформалниот самит во Португалија, чешкиот премиер Андреј Бабиш побара од земјите членки на Европската Унија да протераат по еден руски дипломат во знак на солидарност со Чешката Република во нејзината дипломатска војна со Русија.
Read more

Г7 повика на отпочнување на преговорите за членство Северна Македонија и Албанија во ЕУ

Министрите за надворешни работи на членките на Групата седум индустриски најразвиени држави (Г7) ја потврдија нивната заедничка посветеност на безбедноста, економското закрепнување и европската перспектива на Западен Балкан, како клучна ин
Read more

По изборите ЕУ се надева на почеток на преговори со Албанија што поскоро

Европската Унија повика наводните нерегуларности од изборите во Албанија да се процесуираат и се надева дека земјата ќе ја одржи првата меѓувладина конференција со ЕУ што е можно поскоро, јави дописничката на МИА од Брисел.
Read more

Вакцинираните американски туристи ќе можат да патуваат во ЕУ

Американските туристи ќе имаат право да ја посетат Европската унија во наредните месеци, под услов да се вакцинирани против COVID-19, изјави за The New York Times претседателката на ЕК Урсула фон дер Лајен.
Read more

ЕУ „заработи“ 1,2 тpилиoни евра поради Брегзит

Британските банки и осигурителни компании преместиле активи во износ од над трилион фунти од Британија во Европската Унија поради Брегзит. Тоа се нагласува во анализа на консултантската фирма New Financial.
Read more

Падна договор: 12 ЕУ земји се договорија за ковид-пасоши

Дванаесет земји-членки на Европската Унија постигнаа договор околу критериумите според кои ќе се издаваат таканаречените ковид-пасоши, кои во време на пендемија ќе го олеснат протокот на туристи на Стариот континент.
Read more

Јурова: За првпат иницијатива за заштита на новинарите во ЕУ

Брисел, 23 март 2021 (МИА) – Потпретседателката на Европската комисија, Вера Јурова, денеска поднесе предлог иницијатива за зголемена заштита на новинарите во ЕУ, вклучително и родово базираното насилство.
Read more

Кина: ЕУ треба да ја признае сериозноста на својата грешка

ЕУ и неколку западни земји воведоа санкции против кинеските власти поради кршење на правата на муслиманската малцинска заедница Ујгури во кинескиот регион Синџијан.
Read more

Фон дер Лајен: ЕУ во моментов не може да испорача вакцини на посиромашните земји

Европската Унија во моментов не може да донира вакцини против коронавирус на посиромашните земји, изјави денеска претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.
Read more
реклама

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Колку често жените сакаат да водат љубов?

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more