ЕУ

Орбан: Унгарците умираат во Украина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан даде интервју за италијанскиот конзервативен дневен весник Il Giornale.
Read more

Во Косово повеќе не може да се плаќа во динари; ЕУ: Загрижени сме поради тоа

Европската Унија изрази загриженост за последиците од одлуката на Централната банка на Косово (ЦБК) за укинување на динарот во платните трансакции што може да ги има врз секојдневниот живот на косовските Срби, а која стапува во сила денеск
Read more

Politico: Токсични хемикали пронајдени во крвта на највисоките претставници на ЕУ

Еколошките невладини организации идентификуваа токсични „вечни хемикалии“ во крвта на највисоките претставници на Европската Унија.
Read more

Воен аналитичар: Непријатно ми е, Русите имаат повеќе помош од Северна Кореја отколку Украина од ЕУ

Воениот аналитичар од порталот „Обрис“, Игор Табак, ја коментираше ситуацијата во Украина во „N1 Newsnight“, каде Русите преземаат иницијатива и ги потсетуваат сите на минатата зима.
Read more

Дали ЕУ е пред радикални промени во врска со проширувањето?

Европската Унија мора радикално да го промени својот систем на одлучување и финансирање, така што 27-члениот блок ќе биде подготвен да се прошири во нови земји до 2030 година, според експертската анализа нарачана
Read more

Едштадлер: Повикајте го Западен Балкан на масата на ЕУ, но без право на глас

Австриската министерка за Европа, Каролин Едштадлер, рече дека нејзината земја се залага за етапна интеграција на земјите кандидати во Европската Унија.
Read more

Работниот час најевтин во Бугарија, а најскап во Луксембург

Read more

Жените во земјите на ЕУ имаат помалку од ⅓ од пратеничките места, Македонија над европскиот просек

Во јули 2022 година, жените имале 32,7% од сите мандати во националните парламенти на Европската Унија, додека во светот просекот бил 26,4%, покажуваат објавените податоци од статистичката агенција Еуростат, по повод Меѓународниот ден на ж
Read more

ЕУ сè поблиску до укинување на визите за граѓаните на Косово

Земјите-членки на ЕУ се договорија за заеднички став за укинување на визниот режим за граѓаните на Косово од датумот на отпочнување на Европскиот систем за информации и овластување за патување (ETIAS) или најдоцн
Read more

Инфлацијата во еврозоната е највисока од воведувањето на еврото

Годишната инфлација во еврозоната повторно забрза во октомври, достигнувајќи 10,7 отсто, ново највисоко ниво од воведувањето на еврото, покажаа во понеделникот проценките на Евростат, како одраз на забрзаниот рас
Read more

Како изгледа најновиот план на ЕУ за цените на струјата и гасот?

Read more

ЕУ подготвува итен план за опстанок без руски гас

Read more
реклама

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more