евро

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

Полска и по 20 години во ЕУ не е подготвена да го воведе еврото

Полскиот министер за финансии Анджеј Домањски во понеделник, 29 април, изјави дека земјата нема да влезе во еврозоната, барем не во овој момент.
Read more

Еврото ослабе, доларот зајакна

На валутните пазари доларот порасна во однос на кошницата валути минатата недела, откако падна една недела претходно, бидејќи податоците за зајакнувањето на американската инфлација ги намалија шансите американски
Read more
filter

18 февруари 2002, по 642 години Франција го укинала франкот

Со отчукувањето на 00:00 часот ноќта на 18 февруари 2002 година заминала во историја една од најстарите активни валути во светот, францускиот франк.
Read more

Еврото наполни 25 години: Почна како виртуелна валута и многумина беа против неговото воведување

На 1 јануари се навршија 25 години откако еврото стана официјална валута на Европската Унија, заменувајќи ги националните валути на 12 земји-членки.
Read more

Еврото беше воведено пред 22 години, но 12,2 милијарди германски марки сѐ уште се во оптек

Речиси 22 години по воведувањето на еврото, во оптек сѐ уште се 12,2 милијарди германски марки кои граѓаните не ги замениле за евро, објави Централната банка на Германија.
Read more

Доларот нагло падна, еврото зајакна

На девизните пазари вредноста на доларот во однос на кошницата валути драстично падна минатата недела, бидејќи инвеститорите сметаат дека поради забавувањето на инфлацијата во САД заврши циклусот на зголемување на каматните стапки од стран
Read more

Доларот зајакна, а еврото ослабе

Read more

Еврото зајакна во однос на доларот

На светските берзи минатата недела порасна курсот на еврото во однос на доларот, зголемувајќи ја добивката на речиси 2 отсто за целата прва половина од годината, што е последица на најавата на Европската централн
Read more

Еврото посилно од доларот

На глобалните пазари еврото во однос на доларот силно порасна минатата недела, достигнувајќи ги највисоките нивоа за повеќе од еден месец, откако Европската централна банка (ЕЦБ) ги зголеми каматните стапки и нај
Read more
play_arrow
filter

Хрватска ги претстави своите евра: На монетите и Тесла, и глаголицата

Хрватска ќе го воведе еврото како своја национална валута, а премиерот Пленковиќ денеска претстави како ќе изгледа националната страна на монетите од хрватските центи и евра.
Read more

Германски политичар побара основачите на BioNTech да бидат на новите евра

Во потрагата по нов дизајн за идните банкноти на еврото, Европската централна банка (ЕЦБ) доби занимлив предлог од Европскиот парламент.
Read more