ЕвроБаскет 2022

Дончиќ и соиграчите се пијанчеле до зори пред дуелот со Полска?

Кошаркарите на бранителот Словенија доживеаја неочекувана и шокантна елиминација од Полска во четвртфиналето на ЕвроБаскетот, а сега се појавија и информации за наводен голем скандал, нешто што му кумувало на тој пораз.
Read more

Најдобрата петорка на ЕвроБаскетот со Јанис, без Дончиќ и Јокиќ, Вили МВП

ФИБА го одбра најдобриот тим на штотуку завршениот ЕвроБаскет, а во него се најде само една од трите најголеми ѕвезди, како и двајца од победничката репрезентација.
Read more
play_arrow

Шпанија ја победи Франција и се искачи на врвот на кошаркарска Европа

Кошаркарите на Шпанија синоќа ја победија Франција со 88:76 во финалето на ЕвроБаскетот кое се одигра во Берлин, со што дојдоа до својата четврта титула шампиони на Стариот континент.
Read more

ЕвроБаскет 2022: Франција прв финалист

Кошаркарите на Франција се пласираа во финалето на Европското првенство во Германија, откако вечерва во првото полуфинале во Берлин убедливо ја совладаа Полска со 95:54. 
Read more

Скршениот Дончиќ: Ја изневерив сопствената земја

Словенечкиот кошаркар Лука Дончиќ ја презеде одговорноста за елиминацијата на својата репрезентација од Полска во четвртфиналето на ЕвроБаскетот со 90:87.
Read more
play_arrow

Познати сите четвртфинални парови на ЕвроБаскетот

Кошаркарите на Грција синоќа последни се пласираа во четвртфиналето откако во Берлин во осминафиналето ја победија Чешка со 94:88. Претходно Италија го шокираше кошаркарскиот свет исфрлајќи ја фаворизираната Србија.
Read more

Дончиќ веќе влезе во аналите на ЕвроБаскетот

Словенците синоќа остварија важна победа против Французите, а Лука Дончиќ испиша историја на европските првенства.
Read more

Босна бадијала го победи бранителот, испадна од ЕвроБаскет

Кошаркарите на Босна и Херцеговина попладнево загубија од Литванија и со тоа дефинитивно не успеаја да ја минат фазата по групи иако го приредија најголемото изненадување на турнирот - победа над актуелниот шампион Словенија.
Read more

Дончиќ: Грција и Србија? Знаете зошто

Словенија по изненадувачкиот пораз од Босна и Херцеговина во понеделникот имаше слободен ден на ЕвроБаскетот.
Read more
play_arrow

Скандал на Евробаскет: Нападнат кошаркар, Турците се закануваат дека ќе го напуштат турнирот

Кошаркарите на Грузија синоќа ја забележаа првата победа на Евробаскетот совладувајќи ја селекцијата на Турција со резултат 88:83, но резултатот од оваа игра целосно падна во втор план.
Read more

ФИБА: Словенија прв фаворит за злато на ЕвроБаскет 2022

Меѓународната кошаркарска федерација (ФИБА) ја издвои Словенија како главен кандидат за освојување на златниот медал на претстојното Европско првенство.
Read more

Дончиќ: На ЕвроБаскетот одиме по златото

Најдобриот словенечки кошаркар, Лука Дончиќ, изјави дека како победник на Евробаскет 2017 си поставил за цел да ја одбрани титулата на претстојниот континентален собир во септември.
Read more