Европа

Европска комисија: Во Европа веќе се чувствуваат првите знаци на суша

Првите знаци на суша веќе ги погодија Франција, Шпанија и Северна Италија, предизвикувајќи загриженост за снабдувањето со вода, објави Европската комисија.
Read more
filter

Топлата зима во Европа ги пресуши реките, езерата и каналите

Зимскиот топлотен бран, рекордно ниските врнежи од дожд и запрепастувачкиот недостаток на снег во Европа ги доведоа реките, каналите и езерата низ континентот на алармантно ниски нивоа, а експертите предупредуваат дека може да се повторат
Read more

Лажирање податоци: Кои се вистинските најсончеви европски градови?

Кога станува збор за најсончевите градови на Стариот континент, на интернет постојат неколку различни податоци, кои имаат и тотално различни листи - за да ве збунат кои се најсончевите градови.
Read more

Колку жители има секој европски главен град?

Во најнаселениот главен град на европска држава живеат дури 12 милиони луѓе.
Read more
filter

World Atlas ја објави листата на најубави мали градови во Европа

Веб-страницата World Atlas објави листа на најубавите мали градови во Европа, а на неа свое место најдоа два града од регионот - Котор и Блед.
Read more
filter

Како би изгледала Европа доколку границите би биле прави како во САД?

Соединетите Американски Држави со своите 50 сојузни држави се препознатливи и по тоа што границите на повеќето од нив се едноставни прави линии. Како би изгледале државите во Европа доколку таквите граници би биле применети?
Read more

Годинашната суша во Европа најлоша во изминатите 500 години

Заедничкиот истражувачки центар на Европската комисија предупреди дека сушата што моментално ја погодува Европа може да биде најлошата во изминатите 500 години.
Read more

Австрија има најчиста вода за капење во Европа

Според извештајот за водите за капење, речиси 85% од местата за капење во Европа се рангирани како „одлични“.
Read more
filter

Најубавите европски гратчиња според CNN

Секој кој патува низ Европа сака да ги види Рим, Париз, Барселона, но Стариот континент изобилува и со многу помали гратчиња за кои ретко кој знае, а се навистина преубави.
Read more

СЗО: Европа е единствениот регион во светот каде расте бројот на заразени од COVID-19

Европа е единствениот регион во светот каде што расте бројот на заразени со коронавирус, објави денеска Светската здравствена организација (СЗО).
Read more

Европски гурмани: Најдобра храна во Атина и Белград, најевтина во Скопје

Најновото истражување за тоа во кој главен град на Стариот континент е најдобро да се јаде даде интересни резултати, а лидери се градовите на Балканот.
Read more
play_arrow

Најдобрите 20 европски замоци

Стариот континент е дом веројатно на најубавите замоци во светот, а секој од нив крие своја и интересна приказна.
Read more
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more