Европски парламент

Десницата го основа третиот најсилен клуб во Европскиот парламент

Европскиот парламент доби нов, десничарски пратенички клуб, Патриоти за Европа, кој го истисна клубот на европските конзервативци и реформисти (ECR) од третото место, а претходниот крајно десничарски клуб „Иденти
Read more

Европските конзервативци станаа третата најсилна група во ЕУ парламентот

Претставничката група на европските конзервативци и реформисти (ECR) порасна на 83 претставници, ја престигна либералната група и стана трета по големина во Европскиот парламент.
Read more

Европскиот парламент остана без пратеници Роми

Со приближно 10 до 12 милиони жители во Европа, од кои околу 6 милиони живеат во ЕУ, Ромите се едно од најбројните европски етнички малцинства.
Read more

Полицијата тресе канцеларии во Европскиот парламент

Read more

Шолц ја предупреди Фон дер Лајен да не соработува со десничарските екстремисти

Read more

Колакушиќ: Евровизија е „лика и прилика“ на Европскиот парламент

Носителот на кандидатската листа за изборите за Европскиот парламент, Право и правда, Мислав Колакушиќ денеска во Риека изјави дека очекува од 100.000 до 120.000 гласачи и со тоа „можеби и два пратенички мандати“
Read more
play_arrow

Гулабарник или ЕУ?

Словачки пратеник во Европскиот парламент вчераа го привлече вниманието пуштајќи жива птица од бината по неговиот говор. Како што рече, тоа го направил во знак на мир во светот.
Read more

ЕУ ќе му даде на Западен Балкан помош од две милијарди евра до 2027 година

ЕУ ќе додели две милијарди eвра грантови и четири милијарди поволни заеми за Западен Балкан од 2024 до 2027 година како дел од Инструментот за реформи и раст за Западен Балкан, откако беше одобрен од Европскиот п
Read more

Европскиот парламент одобри визна либерализација за Србите од Косово

Европскиот парламент денеска одобри визна либерализација за имателите на српски пасоши од Косово, кои ги издава Координативната управа на Србија, на предлог на европратеникот и известувач за укинување на тие визи
Read more

Европскиот парламент ќе ја тужи Европската комисија поради Орбан

Европскиот парламент се подготвува да ја тужи Европската комисија поради нејзината контроверзна одлука за одмрзнување милијарди евра средства за Унгарија кон крајот на минатата година, изјавија за Politico лица вклучени во одлуката.
Read more

ЕП ја повика Турција да го ратификува членството на Шведска во НАТО

Европскиот парламент (ЕП) вчера ја повика Турција да го ратификува членството на Шведска во НАТО и нагласи дека ова прашање не треба да се условува со заживување на преговорите меѓу Турција и ЕУ за членство во то
Read more
play_arrow

Курдски активисти упаднаа во Европскиот парламент

Европратениците на Европскиот парламент денеска беа накратко евакуирани од Европскиот парламент откако група курдски активисти им ја прекинаа работата.
Read more
реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more