Евровизија

play_arrow

„Исплива“ видео: Дали победата на Немо на Евровизија беше наместена?

Read more

Андријана Јаневска: По ова издание на Евровизија, донесов правилна одлука што не прифатив да ја претставувам Македонија

Нашата пејачка Андријана Јаневска е разочарана од годинешното издание на Евровизија. Таа вели дека по ова издание на Евровизија, донела правилна одлука што не прифатила да ја претставува Македонија.
Read more

Koj е Немо – победникот на Евровизија

Благодарение на гласовите од жири комисијата Немо од Шварцарија победи на изборот за песна на Евровизија со песната „The Code“.
Read more
play_arrow

Евровизискиот трофеј го освои Швајцарија, Хрватска втора

Швајцарскиот претставник Немо со песната „The Code“ освои 591 поен, најмногу поради гласовите на жирито.
Read more
play_arrow

Израелската претставничка исвиркана на генералната проба на Евровизија

Пејачката Еден Голан, претставничка на Израел на Евровизија, синоќа на генералната проба за втората полуфинална вечер ја изведе својата песна „Hurricane“, но дел од публиката во салата го исвирка нејзиниот настап
Read more
play_arrow

Ирска ги згрози евровизиските гледачи: Гледавме ли сатанистички ритуал?

Еден од највпечатливите настапи на првата полуфинална вечер на Евровизија секако беше оној на ирската претставничка Бамби Таг, која се претстави со песната „Doomsday Blue“.
Read more

Почнува Евровизија, преставничката на Израел не излегува од хотелската соба

Вечерва во Малме со почеток во 21 часот ќе се одржи првото полуфинале на Евровизија, а за пласман во финалето се борат 15 земји.
Read more
play_arrow

Балканско-Кавкаска песна на Евровизија

Тешко е да се негира: повеќето од песните што земјите од Југоисточна Европа ги предложија на Евровизија во последниве години имаат ритми многу повеќе во склад со современиот мејнстрим поп отколку со звуците на балканската народна музика.
Read more

Најавени промени за Евровизија, организаторите сакаат да биде уште повозбудлива

Годинешната Евровизија ќе има неколку промени кога се во прашање натпреварувачите и времетраењето на гласањето.
Read more

Политиката меша прсти: Дали Израел ќе биде исфрлен од Евровизија?

По повиците за бојкот откако беше потврдено дека Израел ќе учествува на овогодинешниот Избор за песна на Евровизија, сè повеќе петиции бараат „исклучување на Израел поради воените злосторства во Газа“, а Европска
Read more
play_arrow

За што всушност говори победничката евровизиска песна?

Украинската рап група Kalush Orchestra победи на овогодинешното издание на Евровизија со песната „Stefania“. Фронтменот Олех Псиук изјави за Sky News за што всушност се работи во нивната песна.
Read more

Зеленски: Евровизија ќе ја организираме во Мариупол

Украинскиот Kalush Orchestra победи на синоќешното финале на Евровизија во Италија со песната благодарение на бранот јавна поддршка што придонесе за емотивната победа, која ја поздрави и претседателот Володимир Зеленски.
Read more
реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more