Евровизија

play_arrow

Украина победи на Евровизија: Нашата песна не победи само поради политиката

По финалното шоу на овогодинешниот Евросонг, се одржа прес-конференција на која победниците - членови на украинската група Kalush Orchestra - се обратија пред публиката и порачаа дека политиката не е единствената причина за нивната победа.
Read more
play_arrow

Шпанската песна за Евровизија била наменета за Џеј Ло

Песната „SloMo“ на пејачката Шанел, која оваа година ја претставува Шпанија на Евровизија, првично била наменета за поп-ѕвездата Џенифер Лопез, открива холандскиот весник BD.
Read more
play_arrow

Објавен спотот за македонската евровизиска песна

На YouTube каналот на Евровизија е промовиран видеозаписот за песната Цирклс во изведба на Андреа Коевска, македонската претставничка на годинешниот Евросонг.
Read more

Вечерва е финалето на Евровизија: Како ќе изгледа и кој може да победи?

Големото финале на 65-тото издание на Евровизија започнува вечерва во 21 часот во Ротердам, а за титулата ќе се борат вкупно 26 земји.
Read more

Објавени датумите за Евровизија 2021

Љубителите на Изборот за песна на Евровизија може да почнат со одбројување до следното издание.
Read more
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more