Ф1

play_arrow
filter

Ферари го претстави болидот за новата сезона

Ферари го откри својот нов Ф1 болид за оваа 2024 сезона, SF-24, со кој ќе се обиде да биде поконкурентен од минатата година, почесто да се бори за победи и да се обиде да биде поголема закана за Ред Бул, кој доминираше минатата сезона.
Read more

Алонсо чека покана од Мерцедес

Има причина зошто Фернандо Алонсо (42) сѐ уште не преговара околу новиот договор со Астон Мартин.
Read more

Ботас: Ако некој може да биде првак со Ферари, тоа е Луис Хамилтон

Поранешниот тимски колега на Луис Хамилтон во Мерцедес, Валтери Ботас, признава дека е изненаден од неговата одлука да стане возач на Ферари во 2025 година и верува дека „ако некој може да им ја донесе шампионската титула, тоа е тој“.
Read more

Саинс проговори за доаѓањето на Хамилтон

Луис Хамилтон ќе вози за Ферари од 2025 година.
Read more

Бомба во Ф1: Хамилтон го напушта Мерцедес, ќе вози за Ферари

Возачот на Мерцедес, Британецот Луис Хамилтон, на крајот од сезоната ќе се пресели во тимот на Ферари во Формула 1 шампионатот, пренесува шпанскиот спортски весник AS.
Read more

По 45 години Мадрид се врати во календарот на Формула 1

Шпанската престолнина Мадрид и Светската автомобилска федерација (ФИА) потпишаа договор за соработка до 2035 година. Трките во Формула 1 на тој начин ќе се вратат на улиците на Мадрид по 45 години.
Read more

Алфа Ромео Заубер сега е Стејк Ф1 тим

Поранешниот Формула 1 тим на Алфа Ромео официјално има ново име и лиценца до 2025 година. Од 1 јануари, Алфа Ромео е Стејк Ф1 тим.
Read more

Необична потрага во Абу Даби: Член на Мерцедес ангажирал нуркач за да го најде изгубениот прстен

Големата награда на Абу Даби не заврши добро за еден од членовите на тимот на Мерцедес. Имено, тој ја изгубил бурмата во пристаништето, по што се одлучил на необичен потег.
Read more

Верстапен прекрши непишано правило, не ги честеше колегите вечера

Макс Верстапен ја освои третата титула во низа во шампионатот во Формула 1. Сепак, Холанѓанецот прекрши едно непишано правило.
Read more
play_arrow

Верстапен победи и во Лас Вегас, Леклер во последниот круг го престигна Перес

Одличниот холандски возач Макс Верстапен продолжи да доминира во Формула 1 шампионатот и утрово во Лас Вегас стигна до својата 18-та сезонска победа.
Read more

Приходите на Формула 1 скокнаа за повеќе од 170 милиони долари

Приходите од Формула 1 во третиот квартал од 2023 година достигнаа 887 милиони долари, што е за 172 милиона повеќе од истиот период минатата година.
Read more

Волф: Ова е неприфатливо, ова е мојот најлош викенд во Ф1

Првиот човек на Мерцедес, Тото Волф, викендот во Саун Паолу го нарече „неприфатлив“, па дури и најлош во неговата кариера.
Read more
реклама

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more