физичка активност

Кој е најдобриот тип на тренинг според возраста?

Вежбањето не пружа само подобрување на вашата моментална форма. Секоја минута помината во вежбање го зајакнува вашето тело против можни болести во далечна иднина.
Read more

Немањето физичка активност е поопасно од пушење

Истражување покажа дека невежбањето го загрозува здравјето повеќе отколку пушење, дијабетес и болести на срцето.
Read more

Колку треба да вежбаме во зависност од возраста?

Седечкиот начин на живот е еден од најголемите проблеми денес. Вежбањето е превенција од многу проблеми и болести предизвикани од седењето.
Read more

Повеќе од 110.000 животи би биле спасени ако возрасните вежбаат 10 минути повеќе

Дали можете да најдете десет минути во текот на денот за да ја зголемите физичката активност? Тоа би можело да спаси живот, според една нова студија.
Read more

Фит и во форма: Дали имате кондиција колку вашите врсници?

Со редовно вежбање, здрава исхрана, откажување од лошите навики и водење грижа за нашето ментално здравје и благосостојба ќе живееме порелаксиран живот и ќе бидеме покорисни за себе и за околината.
Read more

Паролата „Во здраво тело-здрав дух“ е точна повеќе од кога било

Физичката неподготвеност може да влијае на развојот на симптомите на депресија и анксиозност.
Read more

Ова се спортовите од кои луѓето најбрзо се откажуваат

Јануари традиционално е месецот со најмногу уплати на членарини во теретаните, студијата за јога и пилатес и други курсеви за физичка активност.
Read more

СЗО: Луѓето не се доволно физички активни, пандемијата ја влоши ситуацијата

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека луѓето треба да бидат поактивни и процени дека годишно би се избегнале до 5 милиони смртни случаи низ светот, не земајќи ја во обѕир пандемијата на коронавирусот, пренесе AP.
Read more
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more