фосил

Дали ова било најтешкото животно во светот?

Научниците пронајдоа нов кандидат за најтешкото животно што некогаш постоело на Земјата.
Read more

Гуштерите постоеле 35 милиони години порано отколку што мислевме досега

Ново откритие сугерира дека гуштерите постојат 35 милиони години подолго отколку што се мислеше досега, пишува BBC.
Read more
play_arrow

Змејот на смртта ловел плен на Земјата пред 86 милиони години

Фосилизирани остатоци од огромен летечки рептил, пронајдени во 2012 година во Аргентина, потекнуваат од опасен грабливец кој ловел од воздух.
Read more

Пронајден првиот фосил од диносаурус директно поврзан со кобниот удар на астероид

Во американската сојузна држава Северна Дакота, на местото Танис, е пронајдена фосилизирана нога од диносаурус, на која е зачувана дури и кожата.
Read more

Фосил на мува стар 47 милиони години ги менува сознанијата за живиот свет

Меѓународен тим на научници предводен од Фриџер Гримсон од Универзитетот во Виена најде досега непознат фосилизиран вид мува во јамата Месел во Германија, која е под заштита на УНЕСКО.
Read more
реклама

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Историски резил во францускиот парламент

Read more

5 симптоми кои укажуваат на проблеми со црниот дроб

Read more