географија

Најстарата сочувана мапа на познатиот свет е од Вавилон и прикажува многу чудовишта и мистерии

Имаго Мунди, позната и како Вавилонска карта на светот, често се вели дека е најстарата мапа на познатиот свет некогаш пронајдена.
Read more
play_arrow

Кои 33 главни градови се именувани според човек?

Во светов има 33 држави чии престолнини се именувани по некој личност значајна за нешто во историјата. Знаете ли кои се тие?
Read more

Мапа на Европа според Turkish Airlines

Read more
filter

Десетте најмали држави во светот

Иако не се големи, некои од овие земји се познати по своето богатство, развојот, бројните туристички атракции, маѓепсувачката природа...
Read more

По пребројувањето Јапонија откри дека има двојно повеќе острови

Јапонските медиуми објавија дека оваа земја по дигиталното мапирање открила дека има двојно повеќе острови отколку што се мислеше.
Read more
filter

Како би изгледала Европа доколку границите би биле прави како во САД?

Соединетите Американски Држави со своите 50 сојузни држави се препознатливи и по тоа што границите на повеќето од нив се едноставни прави линии. Како би изгледале државите во Европа доколку таквите граници би биле применети?
Read more
filter

За 250 милиони години од Скопје до Торонто ќе се оди по копно

Според тврдењата на геолозите, лесно може да се направи хипотеза како географски ќе изгледа површината на Земјата во далечната иднина.
Read more
play_arrow
filter

Што досега знаеме за најизолираното племе на светот?

Сентинелците живеат на својот мал остров, Северен Сентинел, и со векови се спротивставуваат на секој контакт со странци, напаѓајќи го секој што ќе им пријде.
Read more
filter

Зошто Црвеното Море се нарекува црвено?

Поради уникатните карактеристики, Црвеното Море е дом на најразновидните и најпродуктивните корални гребени, но неговото име збунува многумина.
Read more

Мистериозен остров кој се појавува и исчезнува на Google Maps ги збуни научниците

Остров во јужниот Пацифик, којшто можеше да се види на Google Maps, ги збуни и научниците кои истражуваа што има таму. Според пишувањето на Mirror, истражувачите не успеале да пронајдат нешто.
Read more
play_arrow

Најнеобичните езера во светот

Природата секојдневно нѐ изненадува со својата убавина, сила и уникатност. За некои места во светот тешко е да се поверува дека воопшто постојат, но тие се таму илјадници години.
Read more
filter

Девет интересни факти прикажани преку мапи

Каде не се користи метричкиот систем?
Read more
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more