Германија

Германија планира да забрани возење автомобили по 22 часот

Германскиот Бундестаг денеска почна дискусија за новиот епидемиолошки закон, што ќе им овозможи на федералните власти да преземат мерки во региони каде што има поголема стапка на инфекција, а тоа вклучува забрана за управување со автомобил
Read more

Меркел ќе понуди нов план за корона-кризата во Германија – локдаун до мај

Британските медиуми дојдоа до најновиот нацрт-план за затворање на Германија поради кризата со коорнаворусот, а е подготвен од канцеларијата на канцеларката Ангела Меркел.
Read more

Германски пратеник поднесе оставка затоа што лобирал за Груевски

Уште еден пратеник од конзервативниот блок на германската канцеларка Ангела Меркел поднесе оставка по информација од Der Spiegel дека зел пари во замена за лобирање за политичка партија од Република Северна Македонија.
Read more

Германија ја повика ЕУ да го забрза прегледот на руската вакцина

Германските регионални лидери ја повикаа ЕУ да го забрза прегледот на руската вакцина Спутник V и да гарантира дека, откако ќе биде одобрена, ќе може ефективно да се дистрибуира низ Унијата.
Read more

The Guardian: Германија ги постигна климатските цели во 2020 година

Германија ги постигна своите национални климатски цели за 2020 година, при што пандемијата помогна да се постигнат најголемите намалувања на емисиите во последните три децении во најстабилната економија во Европа, објави The Guardian.
Read more

Германските корона-скептици маскирани на протест

Облечени во скафандери како медицинските работници кои работат во ковид-центрите, десетици Германци протестираа поради мерките и рестрикциите во Германија.
Read more

Католиците во Германија масовно ја напуштаат црквата поради аферите на кардиналите

Информатичарите од Окружниот суд во Келн во петокот активирале дополнителни датуми и рокови за напуштање на Католичката црква, по што серверот веднаш „паднал“.
Read more

Германците добија 1.200 нови зборови поради пандемијата

Лингвистите во Германија собраа околу 1.200 нови зборови кои се појавија за време на пандемијата на коронавирус, а списокот го состави Институтот Лајбниц за германски јазик.
Read more
play_arrow

Германија: Експлодираше писмо-бомба, повредени три лица

Полицијата во Хајлброн во југозападна Германија денеска ја огради административната зграда на Lidl и префрли тројца вработени на лекување во болница, откако експлодираше писмо-бомба.
Read more
play_arrow

Сахара дојде и до Штутгарт

Откако деновиве го нападна Марсеј, сега сахарската прашина стигна и до германскиот град Штутгарт каде го обои небото над градот во жолтеникава пустинска боја.
Read more

Снежна бура ја погоди Германија, 28 повредени во сообраќајни несреќи

Снежна бура со силен ветер ги погоди денеска северот и западот на Германија и доведе до стотици сообраќајни несреќи и застој во железничкиот сообраќај.
Read more

Германија ги откри холандските нацисти кои уште земаат хитлерова пензија

Откако со години одбиваше, Германија конечно на холандските власти им ги откри имињата на Холанѓаните кои сѐ уште добиваат пензија за служењето во хитлеровата СС за време на Втората светска војна.
Read more