Германија

Германија направи план како да го трансфомира секојдевниот живот во случај на војна

За првпат по Студената војна, Германија ги ажурираше своите планови во случај на војна во Европа.
Read more

Во среда голем штрајк во германска Lufthansa

Вработените во германскиот национален авиопревозник Lufthansa ќе штрајкуваат оваа среда, соопшти синдикатот ver.di, во последниот од серијата штрајкови во германскиот транспортен сектор бидејќи работниците бараат повисоки плати.
Read more

Германија воведува четиридневна работна недела, платите ќе останат исти

Германските компании од 1 февруари ќе воведат експериментална четиридневна работна недела и ќе ја мерат продуктивноста на работниците.
Read more

Објавени деталите за новите правила за добивање германско државјанство

Странците треба да можат побрзо да добијат германско државјанство, но под одредени услови. Бундестагот вчера го прифати соодветниот предлог-закон.
Read more
play_arrow

Како се фрла кутија од пица во Германија?

Хартиените кутии за пици се рециклираат. Тоа треба веќе секој да го знае. Ним местото не им е во обичното ѓубре, туку во посебно означените контејнери за хартија.
Read more
play_arrow

Како се гради нов железнички мост за само 4 дена?

Во Германија стар железнички мост изграден во XIX век беше целосно урнат и заменет со нов, модерен мост со технологија од XXI век. И сето тоа беше направено со непрекината 24 часовна работа за само 4 дена.
Read more
filter

Почна судењето на германски екстремисти кои ловеле луѓе со намера да ги убијат

Во Вишиот регионален суд во германска Тирингија (сојузна покраина во Централна Германија) започна судскиот процес против четворица десничарски екстремисти.
Read more

Германија има огромен станбен проблем

Германија се соочува со криза во изградбата на станови која би можела да трае со години доколку нејзините услови не се суштински подобрени, сметаат германските економисти и градежни експерти кои ги пренесува герм
Read more

Maж фрли бомба меѓу 500 луѓе на погреб во Германија, толпата го бркаше и го фати

Неколку лица се повредени откако експлозивна направа беше фрлена во толпа од 500 луѓе собрани на погреб во југозападниот германски град Алтбах.
Read more
filter

Големи немири во Источна Германија: Се судрија левичарите и полицијата

Покрај тоа што жителите на Лајпциг синоќа славеа дека клубот од овој град го освои Купот на Германија во фудбал, во овој град во Источна Германија синоќа имаше и големи нереди, поточно судир меѓу припадници на левичарските организации и по
Read more

Колку пари се потребни за живот во Германија?

Според критериумите на Европската Унија, сиромаштијата или социјалната изолација некому му се заканува доколку исполни барем еден од трите услови – заработка под прагот на сиромаштија, доколку домаќинството се соочува со тешка материјална
Read more

Германија утре ги гаси последните три нуклеарки, научниците се против

Само еден ден пред планираното затворање на последните три нуклеарни централи во Германија, група научници ја повикаа германската влада да го одложи исклучувањето на реакторите.
Read more
реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more