главоболка

Како да се ослободите од утринска главоболка без лекови?

Утринските главоболки може да се појават од различни причини, а трикови како ладни облоги, консумирање мала доза на кофеин или вежбање јога и општо релаксирање можат да ви помогнат да се ослободите од болката.
Read more

Трик со кора од банана против главоболка

Една жена која страдала од страшна главоболка пробала трик за кој не верувала дека ќе успее, па сега го сподели ширум интернетот.
Read more

Зошто се јавува мигрена и има ли лек за оваа непријатна главоболка?

Мигрената е силна главоболка која може да биде придружена со гадење, чувствителност на светлина или звук, а најчесто се рефлектира на едната страна од главата.
Read more

На што може да укажува утринската главоболка?

Утринските главоболки може да се појават од различни причини. Може да се појават одвреме-навреме по лош сон или кога сте под стрес, или може да се појавуваат секојдневно.
Read more

За главоболка и дијареја во кафето додадете лимон

Кога ќе нѐ заболи глава, прво нешто што ни паѓа на памет, освен некое апче, е да се напиеме кафе.
Read more
play_arrow

Има пет типа на главоболки: Препознајте ги и лечете ги

Како брзо да се ослободите од главоболка? Кој тип на терапија е најдобар? Што всушност ја предизвикува главоболката?
Read more

Пијалаци кои ги пиеме редовно, а можат да предизвикаат главоболка

Ако главоболката постојано ви се враќа, можеби е време да ги промените секојдневните навики. Нутриционистот Сидни Грин за Eat This, Not That открива кои пијалаци можат да предизвикаат главоболка.
Read more

Кој тип на главоболка е причина за загриженост?

Доктор Наташа Јејтс, заменик-шеф на Општа пракса на Универзитетот Бонд во Австралија, вели дека многу често се среќава со пациенти кои се жалаат на главоболки.
Read more

Зошто главоболката почесто ги погодува жените отколку мажите?

Истражувачите откриле дека 6% од жените, или нешто повеќе од 1 од 20, страдаат од главоболки најмалку половина ден месечно, во споредба со 2,9% од мажите.
Read more

Најдобрите начини да се ослободите од главоболка без помош на лекови

Главоболката најчесто се појавува поради стрес, преголеми психичко оптоварување, ненадејни временски промени, пушење цигари, но и од многу други причини.
Read more

Како да се ослободите од утринската главоболка?

Главоболката по будењето е многу честа појава, а на многумина им го расипува утрото, а често и остатокот од денот.
Read more

Како да се ослободите од главоболката на природен начин?

Се смета дека повеќе од 80 проценти од луѓето страдаат од повремена главоболка, а меѓу 15 и 20 проценти од мигрена.
Read more
реклама

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more