Град Скопје

Избрани најдобрите угостителски објекти во Скопје за 2021 година

Скопје, 3 декември 2021 (МИА) – Град Скопје и Агенцијата SWOT Research, агенција за анализа квалитетот на услугата, 14-ти пат го реализираа проектот „Најдобар угостителски објект меѓу најдобрите“, во главниот град
Read more

Арсовска ја назначи Бујаре Абази за заменик-градоначалничка

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, ја назначи Бујаре Абази за нова заменик-градоначалничка на Скопје.
Read more

Арсовска: Сред енергетска криза парите треба да се трошат наменски и на приоритети

Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска денеска изјави дека сред енергетска криза треба да се почне со штедење на средствата на скопјани, а парите да се трошат наменски и на приоритети.
Read more

Речиси 70% преброени гласови во Скопје, Данела и Шилегов во втор круг

Утрово по синоќешниот прв круг од локалните избори резултатите сѐ уште не се 100% преброени, но провизорните резултати велат дека во метрополата ќе има неизвесен втор круг.
Read more

Поставени времени контејнери за органски отпад низ Скопје

По повод празнувањето на муслиманскиот празник Курбан Бајрам низ главниот град се поставени посебни контејнери за одлагање на органскиот отпад.
Read more

Деновиве ќе се прска против комарци во Скопје

Од Град Скопје денеска известија дека во текот на наредните неколку дена ќе се прска против комарци, обавувајќи го и планот за прскање.
Read more
play_arrow

Шилегов: При изградбата на БРТ ќе биде заштитено водоснабдувањето и нема да има застој во сообраќајот

„Водоснабдувањето ќе биде заштитено и ниту во еден момент нема да има застој на сообраќајот додека се гради Бас рапид транзитот“, уверува градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов.
Read more
play_arrow
filter

Град Скопје го презентираше проектот за брз автобуски превоз

Што претставува БРТ системот на јавен превоз и зошто Град Скопје го одбра токму овој модел на јавен транспорт како најдобро, најбрзо, најбезбедно и најисплатливо решение за Скопје, беа главните прашања на кои одговори денешната презентациј
Read more

Коце Трајановски еден од потенцијалните кандидати на ВМРО-ДПМНЕ за скопски градоначалник

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска на прес-конференција откри дека Коце Трајановски е едно од имињата кое се мери на анкетите за кандидат за градоначалник за Град Скопје.
Read more

Почна реконструкцијата на едно од најубавите шеталишта во Скопје

Екипите на Град Скопје почнаа да го реконструираат познатото шеталиште пред Градски парк, од потегот кај скопската гостилница „Кај Жабарот“ до почетокот на влезот во Градскиот парк, кај Министерството за земјоделство, шумарство и водостопа
Read more
play_arrow
filter

Официјализиран проектот за БРТ автобуски транспорт во Скопје

Со денешното потпишување на договорот за заем меѓу Град Скопје, Министерството за финансии во Владата на Република Северна Македонија и Европската банка за обнова и развој и официјално почнува постапката за изведба на БРТ системот за брз а
Read more

Град Скопје покрена постапка до антикорупциска за Коце Трајановски

Скопје, 3 април 2021 (МИА) – Град Скопје поведе постапка до Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) против поранешниот скопски градоначалник Коце Трајановски.
Read more
реклама

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Read more

Клуни одбил 35 милиони долари за еднодневно снимање реклама

Read more

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more