градинки

Филипче: Мал е бројот на случаи во градинките, обично вирусот го носат од надвор

Има многу мал број случаи на COVID-19 во градинките, а тоа се обично случаи што го носат вирусот од надвор, информира министерот за здравство Венко Филипче, кој заедно со министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска во Поликлиниката
Read more

Штипската градинка „Астибо“ апелира да не се носат деца со симптоми и кои одат на корона-тестирање

Во градинка се носат деца и тоа на денот кога им е закажан тест за коронавирусот. Со вакви несовесни родители сè почесто се судираат вработените во градинките.
Read more

Во градинките досега 33 деца и 109 вработени позитивни на коронавирусот

Од отворањето на градинките на 9 септември до денеска регистрирани се вкупно 33 деца позитивни на коронавирусот и 109 вработени.
Read more

Шахпаска: Се следи состојбата во градинките, засега e под контрола

Mинистерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денеска од Куманово, информираше дека во текот на денот се пријавени дополнителни седум ковид позитивни вработени во градинките во државата.
Read more

Шахпаска: Благо зголемување на заразени во градинките, 482 деца и 77 вработени се во изолација

Од отворањето на 9 септември до денеска, во градинките биле регистрирани 26 деца и 83 вработени позитивни на коронавирус.
Read more

Беспредметно е останувањето дома на родителите по отворањето на градинките

Беспредметно е останувањето дома на родителите на деца од предучилишна возраст и родилките по отворањето на градинките, изјави денеска министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска.
Read more

Родителите на децата до шест години се враќаат на работа од 23 септември

Родителите чии деца се до шестгодишна возраст, почнувајќи од 23 септември да се вратат на своите работни места и на редовно извршување на работните задачи, имајќи предвид дека детските градинки месецов почнаа со активности за згрижување и
Read more

Градинките почнуваат со работа

Установите за згрижување и воспитување на децата од денеска почнуваат со работа согласно здравствените протоколи.
Read more

Филипче го презентираше протоколот за активности во градинките

Протокол за активности во установите за згрижување и воспитување деца, донесен од Комисијата за заразни болести, а со кој се овозможува реализација на процесот под посебни мерки за превенција од ширење на коронавирусот во градинките кои тр
Read more

Шахпаска: Градинките подготвени за прием на деца, слободни уште 4.500 места

Министерката за труд и социјална политика, Јахода Шахпаска, денеска изјави дека установите за згрижување и воспитување се подготвени на 9 септември да ги примат децата согласно здравствените протоколи.
Read more

МТСП: Протоколот е изготвен и прифатен од градинките, групите се прилагодуваат согласно насоките

Министерството за труд и социјална политика информира дека на денешниот состанок со Комисијата за заразни болести и претставници на Министерството за здравство е одлучено да се направи ажурирање на податоците за бројот на деца за кои родит
Read more

Комисијата за заразни болести побара МТСП да доработи дел од протоколите за градинките

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок побара МТСП да доработи дел од протоколите за градинките.
Read more
реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Беровец лажел дека е киднапиран и изнудил 10.000 евра од татко му

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Спасовски: Секогаш ќе се најде некој мангуп за да се пофали на социјалните мрежи и да покаже дека е интересен

Read more