Грција

Грчката Влада воведува нови шест мерки, се откажува Меѓународниот саем во Солун

Откажување на Меѓународниот саем во Солун; работно време до полноќ за кафулиња и ресторани во неколку делови на Грција; задолжителен негатвен тест за пристигнување од  одредени земји, како и од копнените граници, се дел од новите мерки на
Read more

Грчкитe гранични премини „Дојрани“ и „Ники“ остануваат затворени за сообраќај

Грчкитe гранични премини „Дојрани“ и „Ники“ остануваат затворени за сообраќај, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи.
Read more

Грција ја продолжи забраната за влез на македонски граѓани до 15 август

Прекинот на воздушните и морските поврзувања на Грција со Северна Македонија, Албанија и Турција, како и одлуката што се однесува на копнените граници се продолжуваат до 15 август 2020 година, соопшти попладнево заменик-министерот за цивил
Read more

Грција воведе задолжително носење маска во продавници, фурни, месарници, фризерски салони

Во продавниците за малопродажба, во продавниците за храна, како што се фурни и месарници, во јавните служби што работат со странки, како и во фризерските и козметичките салони, Грција од утре воведува задолжително носење маска, како за гра
Read more

ГП „Меџитлија“ затворен за сообраќај до 4 август, за влез и излез во Грција преку „Евзони“

Скопје, 22 јули 2020 (МИА) – Грчкиот граничниот премин „Ники“ односно граничниот премин „Меџитлија“ ќе биде затворен за патнички и товарен сообраќај во периодот од 22.07 (среда) од 00:00 часот до 04.08.2020 (вторник), во врска со новите пр
Read more

Српски туристи цела ноќ чекале за влез во Грција пред да се затвори границата

Огромни редици возила и заглавени автомобили во неутралната зона, беше рано утрово сликата на грчко-бугарската граница, откако српски туристи уште од полноќ пристигнале на граничниот премин „Промахонас“ (Кулата) и чекале речиси цела ноќ, з
Read more

Мицотакис: Направивме најдобра можна подготовка за туристичката сезона

Направивме најдобра можна подготовка, нема отстапки во прашањата поврзани со безбедноста и јавното здравје, рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за време на денешната владина седница, говорејќи за почетокот на туристичката сезона, јави
Read more

Грција задутре го отвора преминот „Евзони“ и ја чека одлуката од ЕУ за влез на државјани од трети земји

Грција задутре отвора седум гранични премини на копнените граници со Северна Македонија, Албанија, Бугарија, Турција, соопшти портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас на денешниот редовен брифинг со новинарите.
Read more

Пецас: Целосно сме подготвени да ги примиме туристите

Од 1 јули се отвораат сите аеродроми во земјата за летови од странство и целосно сме подготвени да ги примиме посетителите, рече портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас на денешниот редовен брифинг со новинарите.
Read more

Грција на 1 јули ќе ја отвори границата со Северна Македонија

Копнените граници со Северна Македонија и Албанија, Грција ќе ги отвори на 1 јули, а не на 15 јуни како што првично беше најавено, а ќе функционираат само неколку гранични премини, од кои само Евзони (Богородица), кон нашата земја, јави до
Read more

Грција ќе го плаќа сместувањето на туристите ако се разболат од вирусот

Грција ќе им плаќа сместување на туристите кои ќе бидат позитивни на коронавирус во текот на престојот во оваа земја, изјави портпаролот на грчката влада Стелиос Пецас.
Read more

Грција ќе го плаќа карантинот за евентуалните заразени туристи

Доколку се појави позитивен случај кај турист додека престојува на одмор во Грција, ќе биде сместен во хотел во карантин, а трошокот ќе биде на товар на државата, соопшти портпаролот на грчката Влада, Стелиос Пецас, на денешниот редовен бр
Read more
реклама

Голема експлозија и во Русија

Read more
Полициски командир на ГП „Деве Баир“ ја злоупотребил службената положба

Полициски командир на ГП „Деве Баир“ ја злоупотребил службената положба

Read more
Роман Абрамович во Дубровник наточи гориво во вредност од еден милион евра

Роман Абрамович во Дубровник наточи гориво во вредност од еден милион евра

Read more
Мајката на Роналдо: Син ми е жртва на мафијата

Мајката на Роналдо: Син ми е жртва на мафијата

Read more