Грција

play_arrow

Во земјотресот што ги погоди Турција и Грција загинаа најмалку 26 луѓе, над 800 повредени

Во силниот земјотрес што вчера ги погоди егејскиот брег на Турција и источниот грчки остров Самос, загинаа најмалку 26 лица, а над 800 беа повредени.
Read more

Границите со Грција остануваат затворени до 8 ноември

Грчката Влада до 8 ноември ги продолжи двете министерски одлуки што се однесуваат на ограничување на копнените, воздушните и морските поврзувања на Грција со соседните земји, меѓу кои и Северна Македонија, како и на забраната за влез во зе
Read more

Денеска пресудата за Златна зора – најавени масовни протести

По пет и пол години од почетокот на судскиот процес, денеска судот во Атина ќе ја соопшти пресудата за Златна зора, односно ќе одговори дали всушност станува збор за криминална организација.
Read more

Земјотрес во Грција, почувствуван и во југоисточните делови од државава

Read more

Грција останува затворена за нас до 30 септември

Одлуките за привремено ограничување на копнените граници со Северна Македонија, Албанија и на Турција, како и за забраната за влез во Грција на државјани на трети земји, Грција ги продолжи до 30 септември, јави дописничката на МИА од Атина
Read more
play_arrow

Изгоре голем дел од бегалскиот камп Морија на грчкиот остров Лезбос

Во пожар што изби во текот на ноќта во Морија, најголемиот бегалски камп во Грција, на островот Лезбос, според првичните информации, изгоре голем дел од центарот за прием и регистрација на бегалци и мигранти и околните шатори во кој се сме
Read more

Само 0,21 отсто од туристите во Грција се позитивни на COVID-19

Од 332.934 тестови на 31. влезна точка во Грција од 1 јули до вчера, 725 лица се позитивни, што е само 0,21 отсто од посетителите на нашата земја, рече портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас на денешниот редовен брифинг со новинарите и
Read more

Грците лидери по консумација на маслиново масло

Жителите на нашиот јужен сосед се број еден во светот кога станува збор за консумацијата на маслиново масло. Шпанците произведуваат најмногу.
Read more

Грчката Влада воведува нови шест мерки, се откажува Меѓународниот саем во Солун

Откажување на Меѓународниот саем во Солун; работно време до полноќ за кафулиња и ресторани во неколку делови на Грција; задолжителен негатвен тест за пристигнување од  одредени земји, како и од копнените граници, се дел од новите мерки на
Read more

Грчкитe гранични премини „Дојрани“ и „Ники“ остануваат затворени за сообраќај

Грчкитe гранични премини „Дојрани“ и „Ники“ остануваат затворени за сообраќај, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи.
Read more

Грција ја продолжи забраната за влез на македонски граѓани до 15 август

Прекинот на воздушните и морските поврзувања на Грција со Северна Македонија, Албанија и Турција, како и одлуката што се однесува на копнените граници се продолжуваат до 15 август 2020 година, соопшти попладнево заменик-министерот за цивил
Read more

Грција воведе задолжително носење маска во продавници, фурни, месарници, фризерски салони

Во продавниците за малопродажба, во продавниците за храна, како што се фурни и месарници, во јавните служби што работат со странки, како и во фризерските и козметичките салони, Грција од утре воведува задолжително носење маска, како за гра
Read more
реклама

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Read more

Објавена првата фотографија од британскиот сој на коронавирусот

Read more

Девојче почина поради предизвик на TikTok, започната истрага во Италија

Read more

Каде е Барон Трамп?

Read more