Грција

Силен земјотрес го погоди Крит

Read more
filter

На Пелопонез откриена продавница за вино стара 1.600 години

Археолозите во Грција открија винарска визба стара 1.600 години, која била уништена и напуштена по „ненадеен настан“, веројатно земјотрес или уривање на зграда, оставајќи скршени садови и 60 монети расфрлани на подот, покажуваат новите ист
Read more

За една седмица во Грција регистрирани 53.436 случаи на COVID-19, 164 починати

За 12 проценти се зголемил бројот на смртни случаи од COVID-19 во Грција во периодот од 24 до 30 октомври 2022 година, а регистрирани се за еден отсто повеќе заразени во споредба со една седмица претходно, согласно неделниот извештај на На
Read more

Во Грција ќе биде отворен првиот Google Cloud Region

Првиот Google Cloud Region во поширокиот дел на Јгоисточна Европа ќе биде отворен во Грција, инвестиција на Google што според грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, до 2030 година може да донесе над 2 милијарди евра и да отвори околу 20.000 н
Read more

Маската во затворени простори останува единствена ковид мерка во Грција

Атина, 21 мај 2022 (МИА) – На почетокот на месецов Грција укина голем дел од рестрикциите за спречување на ширењето на COVID-19, а единствената мерка што сè уште е во сила е маската во затворени простори, јави до
Read more

Од денеска маските се задолжителни и на отворено во Грција

Атина, 24 декември 2021 (МИА) – Маската од денеска одново се воведува и за надворешните простори во Грција, па така, задолжителна е и на затворено и на отворено, а за прекршување на мерката предвидена е казна од 3
Read more

Одлуката за воведување задолжителен ПЦР тест за патување во Грција е привремена

Одлуката за воведување задолжителен ПЦР тест за патување во Грција од сите земји и за сите патници, без разлика дали се вакцинирани или не, е вонредна и привремена мерка за празничниот период со цел да се спречи и контролира шире
Read more

Отворени плажите во Грција

Под правила и протоколи, слични на оние од лани, со растојанија меѓу лежалките и чадорите, но без музика, како што е во кафулињата, од денеска се отворени плажите и бич баровите во Грција, јави дописничката на МИА од Атина.
Read more
filter

Масовен протест во Атина, Ципрас и Варуфакис заедно со демонстрантите

Масовно и со мали тензии на крајот, заврши протестот во центарот на Атина за одбележување на Денот на трудот, но и против новиот закон за работни односи на грчката Влада, јави дописничката на МИА.
Read more
filter

Брзи тестови за COVID-19 во црквите во Атина во пресрет на Велигден

Лекарската комора на Атина и периферијата Атика, од вчера започнаа спроведување рапид тестови за поповите и црковниот персонал во Соборните храмови и црквите во грчката метропола, во пресрет на Велигден, јави дописничката на МИА од Атина.<
Read more
filter

Насилните протести во Атина низ објектив

Мирниот протест против полициското насилство во Атина се претвори со отворена војна со полицијата.
Read more
filter

Грците креваат огромна челична ограда на границата со Турција

Грција почна да поставува челична ограда долга 27 километри, како и воени набљудувачници, на границата со Турција кај Еврос, ударната точка на т.н. Балканска мигрантска рута.
Read more
реклама