Грција

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Во Грција е неопходно да се спроведе реформа и да се редефинираат законите кои се однесуваат на туризмот, наведува Independent.
Read more
play_arrow

Грција ги легализираше истополовите бракови, ќе им биде дозволено да посвојуваат и деца

Грција стана првата земја со мнозинско православно население што ги легализираше истополовите бракови.
Read more

Ципрас поднесе оставка по поразот на изборите

Алексис Ципрас поднесе оставка како лидер на левичарската партија СИРИЗА, објави Reuters.
Read more
filter

Железничка несреќа во Грција

Утринава во Средна Грција се случила тешка железничка несреќа кога се судриле товарен и патнички воз.
Read more

Кракен стигна во Грција - потврдени првите случаи на новиот сој

Read more

Кајгана fun with flags: Епизода 1 - Грција

Пред 1978 година нашиот Јужен сосед Грција имал две државни знамиња, едно за копно и едно за море. Она кое денес сите го знаеме како државно знаме на Грција всушност било поморско знаме, а статус за единствено државно знаме добило во 1978 година.
Read more
play_arrow
filter

Во Грција падна невиден снег: Атина затрупана, затворени и училишта

Read more

Во Грција освен со ПЦР ќе може да се влезе и со брз тест, привремената мерка важи за сите над 5 години

Освен со ПЦР тест направен 72 часа пред патувањето, во Грција, од недела ќе може да се влезе и со негативен брз тест направен 24 часа пред пристигнувањето, објасни алтернативната министерка за здравство на Грција, Мина Гага на денешната ре
Read more

Од денеска нови мерки во Грција, промени во сертификатите за вакцинација и прележан COVID-19

Забрана за влез во затворени простори за лицата над 60 години кои не примиле трета доза, а поминале седум месеци од вакцинацијата и намалување на три од шест месеци на важноста на потврдата за прележан COVID-19, се новите мерки што од дене
Read more

Во Грција до 16 март воведено поголемо ограничување на движењата

Од утре наутро, до 16 март, во Грција се воведуваат построги измени на актуелните мерки, со цел да се ограничи раздвиженоста на граѓаните и да се спречи дополнителното ширење на коронавирусот, а ќе бидат зголемени и контролите, соопшти поп
Read more

Во Грција потврдена мутација од Уганда на коронавирусот

Видот Lineage A.23.1/Uganda, односно мутацијата на коронавирусот од Уганда, е потврден во Грција, а зголемен е бројот на случаи од британската мутација, покажуваат податоците од Националната организација за јавно здравје, јави дописничката
Read more

Ципрас: Ако не постоеше Договорот од Преспа, денес Турција ќе беше и на нашата северна граница

Ако не постоеше Договорот од Преспа, денес Турција немаше да биде само источно и југозападно од нас, бидејќи Турција е и во Либија, ќе беше и на нашата северна граница, рече лидерот на СИРИЗА Алексис Ципрас во синоќешното интервју за четир
Read more
реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more