Грција

Грција задутре го отвора преминот „Евзони“ и ја чека одлуката од ЕУ за влез на државјани од трети земји

Грција задутре отвора седум гранични премини на копнените граници со Северна Македонија, Албанија, Бугарија, Турција, соопшти портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас на денешниот редовен брифинг со новинарите.
Read more

Пецас: Целосно сме подготвени да ги примиме туристите

Од 1 јули се отвораат сите аеродроми во земјата за летови од странство и целосно сме подготвени да ги примиме посетителите, рече портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас на денешниот редовен брифинг со новинарите.
Read more

Грција на 1 јули ќе ја отвори границата со Северна Македонија

Копнените граници со Северна Македонија и Албанија, Грција ќе ги отвори на 1 јули, а не на 15 јуни како што првично беше најавено, а ќе функционираат само неколку гранични премини, од кои само Евзони (Богородица), кон нашата земја, јави до
Read more

Грција ќе го плаќа сместувањето на туристите ако се разболат од вирусот

Грција ќе им плаќа сместување на туристите кои ќе бидат позитивни на коронавирус во текот на престојот во оваа земја, изјави портпаролот на грчката влада Стелиос Пецас.
Read more

Грција ќе го плаќа карантинот за евентуалните заразени туристи

Доколку се појави позитивен случај кај турист додека престојува на одмор во Грција, ќе биде сместен во хотел во карантин, а трошокот ќе биде на товар на државата, соопшти портпаролот на грчката Влада, Стелиос Пецас, на денешниот редовен бр
Read more

Грција ги отвори хотелите, базените и терените за голф

Грција денеска ги отвори базените, хотелите, терените за голф, кината на отворено... Со полна пареа се подготвуваат за отворање на туристичката сезона која ќе започне за две недели.
Read more

До 14 јуни забрана за летови од Македонија кон Грција и обратно

Грчката Агенција за цивилно воздухопловство преку издадените нови упатства за воздушниот сообраќај, најави продолжување на мерката за привремена забрана за летови од и кон Грција за седум земји, меѓу кои и Северна Македонија.
Read more

Грција ќе постави камери во училниците за да го контролира дистанцирањето

Грчката влада соопшти дека ќе постави камери во училниците на средните училници кога ќе почнат повторно со работа следната недела за да следат дали се почитуваат мерките за социјално дистанцирање.
Read more

До 15 јуни забранет влез во Грција за државјани на трети земји

Грчката влада одново да ја продолжи, до 15 јуни 2020 година, мерката „за забрана за влез за државјани на трети земји освен на држави од Европската Унија и Шенген зоната“, е заедничката одлука на министрите за цивилна заштита, здравство и в
Read more

Анкета: Бугарите и Грците најзадоволни од животот меѓу жителите на Европа во услови на пандемија

Бугарите и Грците се најзадоволни меѓу Европејците од животот во услови на ограничувања заради пандемијата од новиот коронавирус.
Read more

Грција се подготвува за туристи – поставени лежалки со заштита

Отварањ
Read more

Тасиос: Туристичката сезона во Грција веројатно ќе почне во јули, но потребни се здравствени критериуми за работа

Никој не знае кога оваа година ќе заминеме на одмор, таква е реалноста, пред сѐ потребни се здравствени критериуми и протоколи за работа, вели претседателот на Грчката федерација на хотелиери, Григорис Тасиос, во разговор со дописничката н
Read more
реклама

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Три генерации дизајнери споделија: Како се калеше македонската мода?

Read more

Хороскопски знаци кои најчесто ги изневеруваат своите партнери

Read more

Се самоуби познат француски готвач обвинет за силување

Read more