Илон Маск

Илон Маск најавува 0-100 км/час за помалку од секунда

Илон Маск, извршниот директор на Tesla, се надмина себеси.
Read more
play_arrow

Илон Маск: Вградивме чип во човечки мозок

Милијардерот Илон Маск вели дека неговата компанија Neuralink за прв пат успешно вградила еден од своите безжични чипови во човечки мозок.
Read more

Арно го симна Маск од врвот на листата на најбогати луѓе во светот

Бернар Арно, милијардер и извршен директор на глобалниот конгломерат на луксузни бврендови LVMH, го престигна Илон Маск и стана најбогат човек во светот, пишува магазинот Forbes.
Read more
play_arrow

Компанија на Маск доби дозвола да тестира мозочни чипови на луѓе

Компанијата Neuralink, која е во сопственост на мултимилијардерот Илон Маск, објави дека добила одобрение за тестирање на мозочни чипови на луѓе.
Read more
play_arrow

Tesla цели високо: Два нови модела и годишно производство од 5 милиони возила

Годишното собрание на акционери на Tesla во 2023 година вклучи важно соопштение за идните производи, иако со ограничени детали.
Read more

Илон Маск го „шитка“ Twitter

Сопственикот на Twitter Илон Маск изјави дека управувањето со оваа социјална мрежа е „прилично болно“ и „турбулентно“ и дека ќе ја продаде компанијата доколку наиде вистинската личност, пренесува BBC.
Read more

Маск повторно е најбогат човек во светот

Илон Маск повторно е на врвот на листата на Bloomberg на најбогати луѓе во светот.
Read more
play_arrow

Илон Маск откри кога планира да си замине од Twitter

Илон Маск, во интервју на Светскиот владин самит во Дубаи, рече дека крајот на 2023 година ќе биде добро време да се повлече од првата позиција на Twitter.
Read more

Маск го ограничил интернетот во Украина за да спречи светска војна

Илон Маск верува дека ограничувањето на SpaceX на употребата на сателитскиот интернет сервис Starlink од страна на украинската војска за контрола на беспилотни летала е неопходно за да се спречи конфликтот да ескалира во светска војна.
Read more

Бајден сака да се отвори истрага против Илон Маск

Американскиот претседател сугерира дека треба да се истражат односите на Маск со други земји за да се утврди дали тој прави нешто несоодветно.
Read more

Медведев до Маск: Доста е со Starlink во Украина

Поранешниот претседател на Русија и близок соработник на Владимир Путин, Дмитриј Медведев, денеска на Twitter го повика Илон Маск, најбогатиот човек на светот и новиот сопственик на Twitter, да ја исклучи сателит
Read more

Washington Post: Ако Маск го преземе Twitter, ќе отпушти 75% од работниците

Илон Маск ќе отпушти 75 отсто од вработените во Twitter доколку ја преземе социјалната мрежа, објави синоќа Washington Post.
Read more