Индонезија

filter

Тоне еден од најголемите градови во светот

Сместена на северозападниот брег на Јава на устието на реката Чиливунг, Џакарта е главен и најголем град на Индонезија. Во него живеат речиси 11 милиони луѓе, а ако ја вклучиме и околината, дури 30 милиони луѓе.
Read more

Повлечена студијата која тврди дека во Индонезија е пронајдена 27.000 години стара пирамида

Контроверзната студија од октомври 2023 година, во која се тврди дека пирамидата Гунунг Паданг во Индонезија била создадена од луѓе пред 27.000 години, неодамна беше целосно повлечена од Wiley, издавач на списанието Archaeological Prospect
Read more

Пилоти заспале врз контролите на патнички авион, па летале во погрешен правец

Двајца индонезиски пилоти спиеле речиси 30 минути врз контролите на авион што летал за Џакарта со повеќе од 150 патници, покажуваат резултатите од истрагата, пренесуваат медиумите во регионот.
Read more
play_arrow

Вулкан еруптираше во Индонезија, најмалку 11 мртви планинари, многу исчезнати

Спасувачите пронајдоа тела на 11 жртви по ерупцијата на вулканот Марапи на индонезискиот остров Суматра, соопшти портпаролот на спасувачките служби, а потрагата по 12-те исчезнати е прекината од безбедносни причини.
Read more
play_arrow

Во Индонезија пронајден цицач што не е виден повеќе од 60 години

Научниците пронајдоа вид цицач на планините Киклопи во Индонезија, кој има боцки како еж, муцка на мравојад и стапала на крт, а последен пат е виден пред повеќе од 60 години.
Read more

Холандија ќе врати 478 украдени историски предмети од Шри Ланка и Индонезија

Холандската влада одлучи на поранешните холандски колонии Шри Ланка и Индонезија да им врати вкупно 478 артефакти украдени за време на колонијалниот период.
Read more

Индонезија воведе затворска казна за вонбрачен секс

Парламентот на Индонезија усвои нов закон со кој вонбрачниот секс ќе биде казнив со затворски казни.
Read more

Новиот главен град на Индонезија ќе се вика Нусантара

Донесена е одлука новиот главен град на Индонезија, кој ќе се наоѓа во југоисточниот дел на островот Калимантан, да се вика Нусантара, што значи архипелаг, соопшти денеска индонезискиот министер за планирање национален развој, Сухарсо Моно
Read more

Исчезнатата подморница во Индонезија е премногу длабоко за да се извлече

Подморницата која бродови на индонезиската морнарица и денеска ја бараат, најверојатно потонала премногу длабоко за да биде извлечена, што значи дека шансите за преживување за 53 членови на екипажот се мали.
Read more
play_arrow

Одбојкарка по пензионирањето откри дека е всушност машко

Една од најдобрите индонезиски одбојкарки, Априлија Манганан, излезе дека е всушност машко и тоа природно, без никакви интервенции.
Read more

Властите загрижени: Бејби-бум во Индонезија во време на пандемија

Властите во Индонезија се загрижени поради бејби бумот во земјата среде пандемија на коронавирусот. Индонезија е на четврто место во светот по број на жители.
Read more
play_arrow

Еруптираше индонезискиот вулкан Мерапи

Најактивниот вулкан во Индонезија повторно еруптираше и со пепел покри неколку околни села.
Read more
реклама

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more