инсекти

Што да не правите кога ќе најдете смрдливка во домот и како да се ослободите од неа?

Ни лазат во домовите, ги наоѓаме по ѕидовите и прозорците, ни ги окупираат подрумите... Меѓутоа, во борбата против смрдливките има некои работи што не е подобро да не ги правите.
Read more

Суви листови од едно растение се лек за инсектите во домот

Штом инсектите ќе влезат во домот, воопшто не е лесно да се ослободите од нив.
Read more
play_arrow

По 12 години истражување направена првата комплетна мапа на мозок на инсект

Оваа мапа претставува резултат на долгогодишна работа и ги прикажува сите 3.016 неврони и 548 илјади врски во мозокот на овошната мува.
Read more

Како инсектите создаваат електрицитет и влијаат на атмосферските прилики?

Ново истражување покажа дека мнозинството летечки инсекти можат да го наелектризираат воздухот и да ги изменат атмосферските прилики.
Read more

Како да се ослободите од досадните смрдливки?

Без разлика дали не ви се допаѓаат поради мирисот или поради тоа што изгледа како постојано да се населиле во вашето домаќинство, експертите сугерираат дека има неколку чекори што можете да ги преземете за да се ослободите од нив.
Read more

Една многу добра причина зошто да не ги убивате стоногалките

Овој инсект ги уништува бубашвабите и другите бубачки и всушност е многу корисен за луѓето.
Read more
filter

9 интересни факти за пеперутките кои не сте ги знаеле

Пеперутките летаат над цветните ливади и нè воодушевуваат со нивните прекрасни крилја. Освен тоа, пијат солзи, имаат лажни глави и убиваат за да преживеат. Еве 9 помалку познати факти за пеперутките.
Read more

Три трикови за справување со оси

Осите не се „противник“ со кој сакате да си имате работа и препорачливо е да ги избркате што е можно поскоро пред да станат „лути“ и опасни.
Read more

Што да направите за да си го спасите животот ако ве касне стршлен

Убодот од стршлен е многу болен, но во повеќето случаи не е фатален како што некои мислат. Најчесто сето тоа завршува со благ оток кој трае неколку дена.
Read more

Растение кое ги брка инсектите од домот

Колку и да го чувате вашиот дом, двор или тераса чисти, пајаците секогаш ќе најдат начин да се сместат во вашата непосредна околина.
Read more

Комарците бираат кого ќе гризнат и уште 17 факти за овие инсекти

Што ги привлекува комарците и зошто некои луѓе ги напаѓаат почесто од другите? Колку се брзи комарците и колку долго живеат? Еве 18 интересни факти за најнеомилениот инсект на човекот.
Read more
play_arrow

Зошто инсектите се плашат од мравки?

Во светот на инсектите навидум безопасните мравки всушност претставуваат најголема закана по останатиот жив свет.
Read more
реклама

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more